• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Letní filmová škola přiblíží dílo Federica Felliniho

    Letní filmová škola (LFŠ), jejíž 50. ročník začal v pátek v Uherském Hradišti, zařadila do programu i retrospektivu děl italského režiséra Federica Felliniho.

    Návštěvníci budou moci zhlédnout výběr deseti jeho snímků. Fellini je jedním z nesporných absolutních klasiků světové kinematografie, řekl programový ředitel festivalu Jan Jílek.

    Festival podle něj nabídne divákům velmi reprezentativní kolekci Felliniho filmů. „S italským dramaturgem Valeriem Coladonatem probereme celou jeho kariéru a různé etapy. Od inspirace italským neorealismem až po jeho vrcholná díla jako Amarcord a Ginger a Fred, která jsou hodně nostalgická a hodně s magickými, magicko-realistickými prvky. Není to kompletní retrospektiva, ale pokrývá to velkou část jeho režijní dráhy,“ řekl Jílek.

    Legendární italský režisér, držitel pěti Oscarů, natočil přes 20 snímků. Velká část z nich se zařadila do zlatého fondu světové kinematografie. Kromě snímků Amarcord a Ginger a Fred návštěvníci festivalu uvidí filmy Darmošlapové, Silnice, Cabiriiny noci, Sladký život, Osm a půl, Podivuhodné příběhy a Město žen. První Felliniho samostatný film, satirickou komedii Bílý šejk z roku 1952, přiblíží divákům v kinolektorátu dramaturg Coladonato.

    Točit začal Fellini, který se narodil v roce 1920 v Rimini, na přelomu 40. a 50. let minulého století. Proslul svými autobiografickými snímky. Všední realitu v nich dokázal proměnit ve fascinující, téměř magickou podívanou. Jeho tvorba dodnes ovlivňuje filmaře po celém světe. Známý přitom Fellini není pouze jako režisér, ale také jako scenárista a herec.

    Poslední Felliniho film Hlas luny je z roku 1990. Režisér zemřel o tři roky později v Římě. Jeho osudová láska, herečka Giulietta Masinová, ho přežila o několik měsíců. Pohřbeni jsou ve společném hrobě na hřbitově v Rimini.

    V minulosti představila LFŠ v retrospektivní sekci tvorbu režisérů Andreje Tarkovského, Andrzeje Wajdy, Akiry Kurosawy nebo Luise Buňuela. Loni se věnovala americkému režisérovi Howardu Hawksovi. „Retrospektiva významné režisérské osobnosti historie světové kinematografie je vždycky taková vlajková loď historické části ‚filmovky‘,“ doplnil Jílek.

    Letošní ročník festivalu potrvá do čtvrtka 1. srpna. Kromě filmových projekcí nabízí také koncerty, divadelní představení, odborné programy, tvůrčí dílny, výstavy i akce pro děti.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte