• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Letohrádek Hvězda představuje příběhy česko-slovenského sbližování

    11.8.2019
    Zuzana Půrová

    Z rodinného alba se jmenuje letošní hlavní výstavní projekt Památníku národního písemnictví. V letohrádku Hvězda je k vidění bezmála osm stovek exponátů, které mapují příběhy česko-slovenského kulturního sbližování.

    Cílem výstavy Z rodinného alba je zmapovat dialog české a slovenské kultury v období od počátku devatenáctého století do roku 1939. Exponáty pocházejí jednak přímo ze sbírek památníku, jednak je poskytla další česká muzea a archivy, například Masarykův ústav a Archiv Akademie věd, Archiv Univerzity Karlovy, Knihovna Národního muzea, Archiv Národního muzea, Divadelní archiv Národního divadla, Hudební archiv Národního divadla, Slovanská knihovna, a přispěli i soukromí sběratelé.

    Kolekce unikátních dokladů českého vědeckého průzkumu

    Některé exponáty jsou vystaveny úplně poprvé. Návštěvníci uvidí třeba kolekci unikátních dokladů českého vědeckého průzkumu Slovenska nebo výtvarná díla českých malířů a grafiků, mezi nimiž vyniká autorská rukopisná kniha Josefa Váchala Cesta Slovenskem nebo grafiky Ferdiše Duši a Karla Vika. Autoři výstavy připomínají, že expozice ukazuje, jak se Češi a Slováci stýkali a poznávali a jaké kulturní výsledky z jejich zájmu vzešly.

    Na nádraží Bubny vznikne Památník ticha. Připomene oběti holocaustu

    „Seznamuje s cíli a motivacemi českých cest na Slovensko s tím, jak návštěvy Slovenska české spisovatele a výtvarníky inspirovaly v jejich tvorbě a jak čeští vědci přispívali k vědeckému poznání nejrozmanitějších oblastí slovenské kultury, historie a přírody. Podrobněji se rovněž zaměřuje na to, jak čeští čtenáři objevovali slovenské písemnictví: vedle toho, že monograficky představuje vydavatelské i jiné slovenské aktivity pražského nakladatele Leopolda Mazáče,uvádí i předcházející ediční projekty a mapuje následný rozvoj zájmu o moderní slovenskou literaturu.“

    Výstava také zhodnocuje česko-slovenskou zkušenost jako vzorový příklad vzájemného poznávání a spolužití. „V neposlední řadě se výstava snaží ukázat, jak oba národy hledaly společnou řeč: uvádí do dobové knižní produkce, která měla přispět k lepšímu porozumění slovenštině, připomíná významné projevy slovakofilie před rokem 1918 a rozeznívá diskuse o povaze slovenštiny po
    vzniku Československa,“ upozorňuje autorka výstavy Monika Kapráliková.

    Tváře česko-slovenských manželských a partnerských párů

    Památník národního písemnictví navíc návštěvníkům ve dle samotné expozice přináší i technologickou lahůdku. Díky mobilní aplikaci radioaporee lze totiž poslouchat zvukové kompozice
    založené na ptačím zpěvu. Fotografická instalace Tomáše Hrůzy nahlíží podle autorů na rodinný svazek intimněji – sleduje tváře česko-slovenských manželských a partnerských párů v časové ose od počátku dvacátého století do současnosti a vytváří pomyslné rodinné album.

    Z rodinného alba

    ■ Výstava Z rodinního alba: Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování bude v letohrádku Hvězda k vidění do
    8. září.
    ■ Autorkou výstavy je Monika Kapráliková, kurátorem Karel
    Kolařík.
    ■ Exponáty pocházejí jednak přímo ze sbírek památníku, jednak je poskytla další česká muzea a archivy.
    ■ Cílem výstavy Z rodinného alba je zmapovat dialog české a
    slovenské kultury v období od počátku devatenáctého století
    do roku 1939.
    ■ Některé vystavené exponáty jsou veřejnosti představeny
    úplně poprvé.



    Nepřehlédněte