Ležáky si připomenou 80 let od vyhlazení osady

21.5.2022
Redakce

K 80. výročí vyhlazení osady Ležáky se v Památníku Ležáky uskuteční dvě pietní akce. Na pátek 19. června je naplánován pietní akt k uctění obětí ležácké tragédie, o týden později, 24. června, přesně v den výročí, se bude konat společenský pietní večer. Oslav se zúčastní i poslední přeživší tragédie Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková. Vloni se pietní akt v Ležákách uskutečnil kvůli protiepidemickým opatřením bez přítomnosti veřejnosti. Vzpomínkové akce letos začaly již dříve.

„Pietní akt 19. června už bude v normálním režimu, ne jako minulý covidový rok. V dalších dnech budou besedy s třetí generací odbojářů a vše završíme celodenní velkou akcí ve výroční den, kde bude stanové městečko nad Ležáky s doprovodnými programy, beseda s Jarmilou Doležalovou na velkém pódiu a komentované prohlídky pietního území s jejím doprovodem. Každou hodinu by se mělo také střílet z děla,“ uvedla vedoucí Památníku Ležáky Kamila Chvojková. Večer v Ležákách vystoupí Komorní filharmonie Pardubice a uskuteční se premiéra nového českého filmu Stříbrné requiem o odbojových skupinách na Pardubicku.

Památník Ležáky také přichystal k výročí doprovodné programy. V pátek byly vyhlášeny výsledky šestého ročníku výtvarné soutěže Ležáky – poselství ukryté v květech. V dalších týdnech se uskuteční přednáška pro školy, na 17. června je naplánován branný závod pro děti základních škol Memoriál Karla Kněze s ukázkami historické a policejní bojové techniky a zbraní a kde 43. výsadkový pluk Chrudim představí svoji bojovou techniku. Chybět nebude seskok parašutistů do prostoru pietního území. V minigalerii památníku je možno zhlédnout novou výstavu Památníku Lidice nazvanou Hrdinové – příběhy odvahy a zrady v obrazech akademické malířky Zdenky Landové.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte