Liberec vyčistil ulice od aut. Část z nich šla do dražby

10.8.2022
Redakce

V Liberci ve středu dražili prvních 15 aut bez platné technické kontroly, která magistrát nechal odtáhnout z ulic. Přestože některé vozy byly už vraky, z nichž před odtažením musela policie vyhnat bezdomovce, prodaly se všechny. Do aukce se registrovalo 17 zájemců, většinou chtěli auta na náhradní díly. Dohromady dražba vynesla 36 750 korun, největší zájem byl o Fiat Doblo, kde se cena z vyvolávacích 200 korun zvýšila na 10 100 korun.

„Z ulic jsme dostali víc aut, než jsme dnes dražili, dohromady to bylo nějakých 150. Drtivá většina těch provozovatelů si je po našich urgencích a výzvách odstranila sama,“ doplnil náměstek primátora Jiří Šolc. Majitele aut, která šla do dražby, se městu kontaktovat nepodařilo, a tak je nechalo odtáhnout. S odtahy podle Šolce začalo město zhruba před půldruhým rokem se změnou legislativy, která celou proceduru zjednodušila. Pokud by se auto neprodalo, dalo by ho město ekologicky zlikvidovat.

Vraky podle Šolce často zabírají parkovací místa, a těch je ve stotisícovém městě nedostatek, jsou i nebezpečné. „Z těch aut kapou provozní tekutiny a také se dost často stávají terčem vandalů, je to ostré, děti si v nich hrají, do města to rozhodně nepatří,“ doplnil. Město podle něj nemůže auta rovnou zlikvidovat, musí je vydražit, i když výtěžek aukce náklady na odtah a uskladnění a další náležitosti nezaplatí. Odtah vozu stojí přes 2500 korun a za každý den jeho odstavení na vyhrazeném parkovišti radnice platí 121 korun, některá auta tam stála i několik měsíců.

Auta, která se dražila, byla bez dokladů, poznávacích značek a klíčků. „Ten, kdo si vozidlo koupí a chtěl by ho třeba přihlásit, musí splnit pravidla, která pro ten převod jsou. Na základě našeho dokladu o koupi si vyžádá doklady k autu od magistrátu, a pokud splní další náležitosti jako pojištění a STK, tak by mu měli vozidlo převést,“ upozornil liberecký soudní exekutor Petr Polanský, který dražbu pro město zajišťoval.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte