Liberec vyčistil ulice od vraků a nepojízdných aut

12.1.2022
Redakce

Z Liberce loni zmizela drtivá většina autovraků a nepojízdných aut, bezmála 100. Přísnější postup vůči jejich majitelům umožnila novela zákona o pozemních komunikacích. Náměstek primátora Jiří Šolc dnes ČTK řekl, že autovraků na městských komunikacích je aktuálně jen několik, v minulých letech jich bývalo až 120. „Čas od času se nějaký nový objeví,“ dodal.

Problémy s autovraky byly ve stotisícovém městě dlouhodobé, kvůli komplikované legislativě ale radnice dokázala v letech 2019 a 2020 zlikvidovat jen dva. Situace se změnila loni po změně zákona. „Vloni jsme mohli poprvé naplno využít síly této novely a nechat efektivně likvidovat desítky vraků i jinak nezpůsobilých vozidel, která zabírají místa ostatním motoristům a hyzdí prostředí. Je třeba rozlišovat, co jsou úplné vraky a co vozidla bez STK, které se později vraky stanou. Nicméně obojí nemá v ulicích co pohledávat,“ uvedl Šolc.

Z 31 loni evidovaných vraků 12 odstranili sami vlastníci po výzvě úřadu, 16 nechalo město odtáhnout a u zbylých tří čeká radnice až vyprší legislativní lhůty. Výrazně ubylo i aut bez STK, i když navenek některá jako vraky nevypadají. „Nicméně ani ona nejsou způsobilá k provozu, a tudíž nemají na komunikaci co pohledávat. Jejich vlastníky proto vyzýváme k nápravě, aby si STK dodělali. Jinak je čeká stejný proces odstranění jako u vraku. Podobných výzev jsme v roce 2021 odeslali celkem 64, přičemž v 52 případech je vlastníci vyřešili sami. Ostatní jsme nechali odtáhnout,“ dodal náměstek.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte