Liberec zahajuje masivní čištění města v rámci boje proti šíření koronaviru

14.4.2020
Táňa Pikartová

Už proběhla dezinfekce terminálu městské hromadné dopravy ve Fügnerově ulici. „Dezinfikovali jsme plochy, stěny budovy terminálu, staniční sloupky s informačními tabulemi, lavičky, kliky, koše a další místa, kde se dotýkají a pohybují cestující,“ vyjmenovává Martin Pabiška z dopravního podniku.

Pro toto čištění byl použit aerosolový přípravek. Vlastní dezinfekci aplikuje stejná odborná firma, která dokončuje dezinfekci autobusů a tramvají vozového parku dopravního podniku ozonem.

V tomto týdnu začne další vlna dezinfekce vozidel, která byla v prvním kole hygienicky ošetřena ozonem. „Šlo o ekologickou dezinfekci, která nepoužívá chemikálie, ale jen vzdušný kyslík, který generátor mění na ozon. Vozidla se po vlastní aplikaci přípravku musela nechat až pět hodin odvětrávat.“

Ucelený obraz o zdravotním stavu. Liberecký kraj chce v domovech seniorů využít PCR i rychlotesty

Dezinfekce nově aerosolem proběhne stejně, opět v utěsněném salonu vozidel. Velikou výhodou tohoto typu dezinfekce je, že po aplikaci stačí pouze 1 – 1,5 hodiny k odvětrání interiéru a autobusy a tramvaje se mnohem rychleji zařadí zpět do běžného provozu,“ popisuje dále Martin Pabiška.

Na terminálu MHD je umístěný automat na výdej dezinfekce, funkční je také automat na výdej roušek v obchodním centru Fórum za hlavním vchodem. „Látkové roušky jsou k dispozici v balení po jednom kusu. Za každou roušku, kterou vám prostřednictvím rouškomatu poskytneme, darujete dvacet korun do veřejné sbírky Liberec pomáhá!“, doplňuje primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Veškeré takto získané finanční prostředky poputují na nově založený transparentní účet veřejné. Peníze budou využity na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru, dezinfekčních prostředků a dalšího potřebného vybavení.

Automat na výdej dezinfekce najdete v Liberci v terminálu MHD

K masivnímu úklidu Liberce se intenzivně připojují liberecké technické služby, důkladným čištěním strojem s tlakovou horkou vodou projde více než 135 zastávek. Technické služby města Liberce také spolupracují s jednotkami dobrovolných hasičů při práci na mytí silnic a chodníků.

„Mytí začalo v úterý kolem Jedličkova ústavu v Pavlovicích, internátu v Zeyerově ulici a také na cyklostezce kolem Slovanu, neboť vláda uvolnila omezení volného pohybu pro jízdu na kole bez roušek,“ říká primátor Jaroslav Zámečník. Pokračovat budou hasiči kolem domovů pro seniory a budov Centra sociálních a zdravotních služeb v Krejčího ulici. Dále jsou na řadě dětská hřiště a jejich mobiliář.  „Mytí probíhá tak, že technické služby provedou strojní zametání a my potom splachujeme ten jemný prach,“ uvádí Josef Hazi za dobrovolné hasiče.

Veřejné prostranství dopravního uzle a terminálu MHD ve Fügnerově ulici kompletně uklízejí pracovníci městské příspěvkové organizace Komunitní práce Liberec. „Pondělí, středu a pátek uklízíme pravidelně centrum města zakoupeným profesionálním komunálním vysavačem a ve čtvrtek je v plánu úklid terminálu strojem na horkou páru a následná dezinfekce,“ říká Tomáš Kratochvíl z Komunitní práce. Všechny pracovní dny probíhají úklidové práce ve standardním režimu, podle zadání z odboru ekologie a veřejného prostoru libereckého magistrátu.

Nanofiltry z Liberce. V Krajské nemocnici spotřebují za 2 týdny tolik roušek, co jinak mají na rok

Město Liberec přivítá pomoc jednotlivců. „Letos v dubnu kvůli nouzovému stavu neproběhne tradiční úklidová celorepubliková akce Ukliďme Česko, nicméně výzvu by občané mohli pojmout individuálně, tedy aby sami pomohli s úklidem kolem svých domů a nemovitostí. Samozřejmě to nikomu nenařizujeme, ale jako aktivita při pobytu doma by to bylo užitečné zpestření,“ vyzývá primátor Jaroslav Zámečník.Nepřehlédněte