Kvůli výstavbě sjezdovky na Ještědu hrozí ekologové blokádou

Fyzickou blokací hrozí liberecký spolek Čmelák kvůli plánované výstavbě nové sjezdovky na Ještědu v Liberci, jež je spojená s kácením zhruba šesti hektarů lesa. Požaduje, aby provozovatel lyžařského střediska TMR Ještěd od kácení ustoupil nebo vysázel minimálně dvakrát tolik nového lesa jinde. Ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek ve vyjádření uvedl, že s kompenzačními opatření se v záměru počítá. Novou páteřní sjezdovku Skalka dlouhou 1,5 kilometru v areálu chce TMR vybudovat ještě letos.

Projekt za zhruba 120 milionů korun je nyní ve fázi získávání stavebního povolení. Proti kácení se postavila nejprve občanská iniciativa Rodiče za klima, její nesouhlasný dopis s tímto záměrem podepsalo zatím 380 lidí. Spolek Čmelák se přidal s požadavkem náhradního kácení. „Za každý hektar sjezdovky dva hektary nového smíšeného lesa. To nám přijde jako férový požadavek. Pokud by ale měl být les na novou sjezdovku vykácen bez náhrady, jsme připraveni kácení lesa na Ještědu fyzicky zablokovat,“ uvedl zakladatel Čmeláka a regionální politik Jan Korytář.

Jílek uvedl, že vlivem výstavby nové sjezdovky se zabývali už v rámci schvalování procesu EIA. „Jeho součástí byly diskuse s odborníky na životní prostředí, kteří vliv projektu podrobně přezkoumali. Právě po diskusích s nimi i s veřejností jsme projekt upravili tak, aby umožnil nejen provoz nové sjezdovky, ale zároveň byl co nejvíc ohleduplný i k životnímu prostředí,“ uvedl Jílek. Upozornil, že zmenšili původně plánovaný rozsah zásahů do převážně smrkové monokultury a zavázali se zalesnit v rámci kompenzačních opatření část nevyužívaných sjezdovek. „A úplně jsme ze záměru vypustili další plochy důležité pro zachování mokřadních biotopů. Celkem tak vysadíme a zachováme téměř osm hektarů lesních porostů. Kromě toho vytvoříme vsakovací tůně, odstraníme zastaralé a nevhodné osvětlení sjezdovky F10, snížíme intenzitu plánovaného a energeticky úsporného osvětlení na večerní lyžování,“ dodal Jílek.

Nová Skalka bude osvětlená v celé délce, podél ní bude 77 stožárů. Pro večerní lyžování nahradí nová sjezdovka nynější F10, tento osvětlený svah je čtyřikrát kratší. Cílem úprav je ale především odstranění slabiny areálu, což jsou úzké sjezdovky. V některých místech mají na šířku jen 12 metrů. Nová Skalka by měla být široká až 45 metrů.

vera/čtk

Autovraky ve městě. Liberec hledá firmu na odtahy vozů

Dnes, 09:40
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
Včera, 16:20
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Liberec vybavil učitele svých 21 základních škol respirátory, vystačí jim do konce kalendářního roku. Radnice...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
Reklama