Samoplátci v Libereckém kraji se mohou nechat otestovat i o víkendu. Objednat se musí on-line

Krajská nemocnice Liberec bude mít v provozu své odběrové místo pro samoplátce k testování na koronavirus také o víkendu. Změní i způsob objednávání, ještě dnes se spustí online přes formulář a platba bude možná kartou.

Liberecká nemocnice je nyní jediným místem v Libereckém kraji, kde se testování na koronavirus pro samoplátce provádí. Dosud bylo pro ně odběrové místo v provozu dopoledne v pracovních dnech, od tohoto týdne bude fungovat i sobotu a neděli. „Od 9.00 do 11.00,“ dodal mluvčí nemocnice Václav Řičář. Víkendový provoz se nemocnice rozhodla zavést hlavně kvůli Řecku, od pondělí 17. srpna měla začít platit povinnost pro české občany mít pro vstup do této země negativní test. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) byl ale měl ještě dnes toto nařízení řecký premiér zrušit. I když se tak stane, podle Řičáře bude víkendový provoz stejně zaveden.

Samotný odběr je podle Řičáře relativně jednoduchý. „Nejvíce času zabírá byrokracie, co se týče samoplátců, to souviselo s objednáváním,“ uvedl. V Liberci se bylo dosud možno objednat jen telefonicky a časově to znamenalo až deset minut na jednoho člověka. Telefonní linka byla přetížená, a ne všem se dařilo dovolat. „Od dnešního odpoledne zavedeme online objednání, to bude jediný způsob, jak se na testování objednat,“ uvedl Řičář. Podle něj se bude možné objednat na konkrétní čas a zároveň bude možné zaplatit test dopředu bezhotovostně kartou přes platební bránu, což by mělo celý proces urychlit. Dosud se muselo čekat, až žadatel test zaplatí přes účet a teprve pak mohl být testován. Výsledek testu nemocnice sděluje do 48 hodin od jeho provedení. Cena za test bude 1756 korun a k tomu si bude muset žadatel připlatit 500 korun, pokud bude vyžadovat vícejazyčný certifikát.

Radní v Jablonci hledají novou společnost na svoz komunálního odpadu. Staré firmě dali výpověď

Liberecký kraj zatím neuvažuje o zřízení dalšího odběrového místa pro samoplátce. „Zatím jsme to kapacitně zvládali v liberecké nemocnici,“ řekl dnes náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS). Zájezdy do Řecka do poloviny září má podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zaplaceno zhruba 32 000 lidí.

Krajský ředitel hygieniků Vladimír Valenta dnes řekl, že testy pro samoplátce nijak neovlivní testování lidi, které doporučuje lékař nebo hygienici ze zdravotních důvodů nebo proto že byli v kontaktu s nakaženou osobou. „Pro tyto účely máme čtyři odběrová místa. Jedno stabilně v liberecké nemocnici, jedno v určených hodinách v České Lípě. A další dvě jsou připravené v Jablonci a Jilemnici, aby pro tyto účely fungovaly, takže tato situace se nedotkne testování, které je indikované,“ dodal.

vera/čtk

Zemědělci v Libereckém kraji mají zpoždění. Sklizeň je ale zatím nadprůměrná

19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
Reklama