Zachování památek pro budoucí generace

Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku u Českého Dubu nominovali liberečtí památkáři na cenu Patrimonium pro futuro. V obou případech jde podle památkářů o příkladnou péči spolků, které se o tyto památky starají. Dnes o tom informoval ředitel libereckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Krčmář. NPÚ celostátní soutěž vyhlašuje od roku 2014, dnes začalo internetové hlasování.

Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších se už od roku 2012 věnuje záchraně a prezentaci unikátně dochované místní železniční stanice, která nedaleko Jilemnice funguje od roku 1871. Unikátní je zejména svým historickým zabezpečovacím zařízením, které stále slouží. Loni členové spolku v prostorách stanice vybudovali železniční expozice a v blízkém okolí 1,5 kilometru dlouhou naučnou stezku. Každý její panel stojí na noze z kolejnice datované rokem 1899, tedy na autentické relikvii z doby výstavby lokálky Martinice – Rokytnice.

Bývalý Beranův hostinec v Trávníčku v Podještědí neutěšeně chátral až do roku 2014, než ho zakoupili současní vlastníci spojení s místním spolkem Dubáci. Hostinec z 16. století patří mezi tři takzvané Podjakubské roubenky, o jejichž záchranu spolek usiluje. Zatím se do obnovy hostince investovalo asi 5,5 milionu korun, dotacemi pomáhá stát i kraj. Akce se tam zatím konají jen příležitostně. Předseda spolku Jan Havelka odhaduje, že obnovu hostince dokončí nejdřív za tři roky. Cílem je navrátit mu podobu ze začátku 20. století, kdy tam žil hostinský Antonín Beran, nejznámější obyvatel stavení.

Beranův hostinec, Wikimedia Commons, MartinVeselka / CC BY-SA

Nominace v obou případech je podle Krčmáře nejen dokladem příkladné péče o kulturní památky. „Ale především ukázkovým oživením těchto památek a jejich zpřístupnění a prezentaci široké veřejnosti. Akce obou spolků dnes přesahují svým významem liberecký region a jsou vyhledávány návštěvníky i z jiných částí České republiky i ze zahraničí,“ dodal Krčmář.

vera/čtk

V Hejnicích by mohla být za rok otevřená střední škola Jednoty bratrské

Dnes, 09:06
Letité téma Panny Marie s Ježíškem v náručí jako symbol zrození a vztahu matky k...
10.7.2020
Národní památkový ústav podruhé začal v soutěži hledat firmu, která opraví nejcennější část zchátralého hospodářského...
10.7.2020
Zelenomodrá skvrna neznámého původu se objevila na přítoku do třetí části jablonecké přehrady Mšeno. Šíření...
10.7.2020
Hraniční most z osady Jizerka do Orle v Polsku, který propojuje české a polské turistické...
10.7.2020
Město reklamovalo omítku na věži nedávno opravené fasády jablonecké radnice, kterou firma Syban uznala. Při...
9.7.2020
Pět let po ničivém požáru se památkově chráněná nárožní budova Kounicova domu v centru České...
8.7.2020
Technické muzeum v Liberci získalo do své expozice prvorepublikový motocykl Čechie Böhmerland s motorem 350...
8.7.2020
Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu muzea v Lomnici nad Popelkou pravidelně vyhrazeny již po...
8.7.2020
V Malé výstavní síni Liberec naproti radnici je až do 13. září k vidění výstava...
4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
Reklama