Liberecký kraj i letos podpoří výstavbu karavanových stání. Rozdělí tři miliony

13.1.2022
Fefík

Doba karavanová pokračuje. Poté, co covidová pandemie otočila před dvěma lety svět cestovního ruchu a turistiky naruby a uzavřela hotely i penziony, stalo se naprostým trhákem cestování v karavanech.

Loni proto Liberecký kraj vyhlásil pro obce dotační program na podporu budování karavanových stání neboli stellplatzů. Setkal se se zájmem, pročež rozvoj karavanových stání se dočká podpory i letos.

Na konci loňského prosince vyhlásil kraj dotační program, v němž jsou k dispozici celkem tři miliony korun. Peníze mohou žadatelé využít na pořízení servisní technologie pro stání obytných automobilů a přívěsů – například elektrickou a vodovodní přípojku, výlevku odpadů a zajištění pitné vody včetně souvisejících terénních úprav.

Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, kraj už vybral stavební firmu

 

Cílem tohoto programu je vytvoření sítě karavanových stání v našem kraji tak, aby odpovídala potřebám návštěvníků, kteří tímto způsobem cestují. Tato síť je postavená na zhruba třicetikilometrové vzdálenosti jednotlivých stání od sebe. Předpokládám, že v letošním roce bude toto téma uzavřeno a pro příští rok vypíšeme téma nové,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Liberecký kraj v roce 2021 podpořil v rámci dotačního programu Rozvoj doprovodné turistické infrastruktury – karavanová stání šest projektů, díky nimž na konci roku 2022 vznikne v kraji šest nových karavanových stání s potřebnou doprovodnou infrastrukturou. Nadšenci karavaningu se můžou těšit na karavanová stání ve Frýdlantu, Lomnici nad Popelkou, Novém Městě pod Smrkem, Smržovce, Prysku a ve Svijanech. Další stellplatzy, podpořené z letošní vlny dotací, budou následovat do konce roku 2023.

Zdroj: Jan Mikulička, liberecký krajNepřehlédněte