• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Liberecký kraj vyhlásil památku roku 2021

  1.8.2022
  Redakce

  Obnova historické fasády Základní školy v Komenského ulici v Jilemnici na Semilsku získala ocenění Památka roku 2021 v Libereckém kraji. Stejně jako loni posuzovala letos porota jen čtyři přihlášené památky, ve všech případech byly investory obnovy města, žádný soukromý investor mezi nimi nebyl. Do soutěže se mohli přihlásit vlastníci, kteří v roce 2021 obnovili kulturní památku, nebo ti, kdo ukončili alespoň jednu etapu její obnovy.

  Liberecký kraj vyhlásil památku roku posedmé. I loni byly v soutěži jenom čtyři, cenu získala obnova secesní fasády bytového domu v Korejské ulici v Jablonci nad Nisou. „Letos byly dalšími nominovanými v soutěži Železný Brod s obnovou venkovského domu Štefánikova 29, známým pod názvem Teprovsko, Nový Bor s obnovou roubeného domu Kalinova 106, kde část obnoveného objektu využívá sklářské muzeum a část slouží jako Infocentrum, a Stráž pod Ralskem za obnovu vnějších fasád zámku Vartemberk,“ doplnil mluvčí Libereckého kraje Jan Mikulička.

  Budova školy v Jilemnici patří podle památkářů k významným a kvalitním dílům české neorenesance konce 19. století, svou výzdobou i hmotou nezastupitelně dotváří vzhled městské památkové zóny. Budovu postavil v letech 1897-1899 jilemnický stavitel Josef Pošepný na základě návrhu architekta Jana Vejrycha. „Porota ocenila zejména vysokou kvalitu řemeslných prací, které vrátily domu neorenesanční vzhled, obdivovat lze obnovenou lunetovou korunní římsu se sgrafitem, barevnost fasády, oken a dveří nebo navrácení břidlicové střešní krytiny,“ dodal mluvčí kraje.

  Podle náměstkyně hejtmana pro památkovou péči Květy Vinklátové se soutěží snaží Liberecký kraj upozornit na úspěšné projekty obnovy kulturních památek a také je podpořit. Na území kraje je více než 2200 nemovitých kulturních památek. „Když se lidé seznámí s pozitivními příklady obnovy, může se stát i to, že si nějakou nemovitost v Libereckém kraji koupí a kulturní památku posléze v podstatě zachrání. Tak tomu bylo například u Kittelova domu, zámku Návarov a několika lidových staveb ve Žďáru u České Lípy,“ řekla Vinklátová. S oceněním je spojen šek na 50 tisíc korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte