Zachraňovaný hostinec v Trávníčku má zatím výčep jen venku

Jen zvenčí si zatímmohli zájemci prohlédnout památkově chráněný Beranův hostinec v Trávníčku u Českého Dubu na Liberecku. Jeho obnova začala před šesti lety a potrvá ještě minimálně tři. Letošní zahájení sezony začalo kvůli koronavirové pandemii místo původně chystané slavnosti jen otevřením výčepního okénka před stavením.

„Chceme tady mít muzeum s výčepem, takže zatím máme aspoň výčep, respektive dle platné legislativy výdejní okénko,“ řekl předseda spolku Dubáci Jan Havelka. Hostinec z 16. století patří mezi tři takzvané Podjakubské roubenky, o jejichž záchranu spolek usiluje. Před několika lety hostinci hrozil zánik. Práce na zachování rozlehlého roubeného stavení začaly díky skupině nadšenců na podzim 2014, dotacemi pomáhá stát a kraj. Zatím se do obnovy hostince investovalo asi 5,5 milionu korun.

Loni řemeslníci dokončili veškeré tesařské práce a začalo se s obnovou hliněných omítek. „Největší pecka, co se nám loni povedla, je obnovení historické šablonové výmalby v hostinském sále a ve vedlejším hráčském salónku,“ uvedl další člen spolku Petr Pivoňka. Tři restaurátorky opravovaly malby s rostlinnými motivy ve dvou místnostech celý měsíc. Taková výzdoba byla i v dalších místnostech stavení, což členy spolku překvapilo. V Podještědí se s tím nesetkali. „Nemáme informace, že by v nějakém domě něco takového bylo, ale je velice pravděpodobné, že to nebyl jediný dům,“ uvedla za spolek Alena Pivoňková.

I Pražské povstání mělo své skvrny. Třeba Rudé gardy, řečené rabovací

Pozoruhodné malby ale letos lidé, kteří k hostinci zavítají, nejspíš neuvidí, neboť nyní se opravuje podlaha za vstupními dveřmi. „Podlaha je z historických dlaždic, které se nám podařilo sehnat úplně stejné. My ale potřebujeme, aby podlaha byla provětrávaná, to znamená, že ji budeme do hloubky vybírat,“ uvedl Pivoňka. S tím už podle něj začali, ale nedokáže odhadnout, jak dlouho obnova podlahy potrvá. „Nevíme, kolik se nám letos podaří sehnat peněz,“ dodal s odkazem na nejistotu v souvislosti s koronavirem. Příští týden by mělo zastupitelstvo kraje schvalovat pro hostinec dotaci půl milionu. Obnovu hostince komplikuje i dřevomorka, část dřeva se musí odstranit a na zbytek použít speciální postřik.

Havelka odhaduje, že obnovu hostince dokončí nejdřív za tři roky. Cílem je navrátit mu podobu ze začátku 20. století, kdy tam žil hostinský Antonín Beran, nejznámější obyvatel stavení. Z pípy se bude návštěvníkům čepovat pivo s Beranovým jménem a v horním patře budou expozice zaměřené na historii Českodubska či lidovou architekturu. Na jejich vzniku se budou podílet muzea v Liberci a Turnově. Beranovo pivo budou podle Havelky zatím točit o víkendech alespoň před hostincem. Dovnitř by se zájemci měli dostat minimálně při dnech lidové architektury 25. července.

čtk

Dnes, 08:29
Areál barokní roubené fary je unikátně zachovanou kulturní památkou, kterou máte jedinečnou možnost navštívit v...
Včera, 16:47
Nový zimní vstup s kovovou zástěnou jako ochranou před větrem, výtah do všech pater, nový...
3.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
3.6.2020
Skalní vyhlídka Stráž u Rokytnice nad Jizerou v Krkonoších je kvůli stavbě pro turisty uzavřená....
2.6.2020
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u...
1.6.2020
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
1.6.2020
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
Reklama