• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé hlasují o výstavbě větrných elektráren

  1.4.2023
  Simona Knotková

  Lidé v Dolní Řasnici a Krásném Lese na Liberecku hlasují od sobotních 08:00 o plánované výstavbě sedmi větrných elektráren. Firma W.E.B Větrná energie plánuje postavit šest elektráren v Dolní Řasnici a jednu v Krásném lese. Plán zahrnuje ještě dvě elektrárny v blízké Horní Řasnici, projekt ale tamní obyvatelé odmítli. Referendum se tam uskutečnilo s prvním kolem prezidentských voleb v lednu. V sobotu až do 20:00 mohou hlasovat v referendech lidé v Dolní Řasnici a Krásném Lese.

  Referendum je podle zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud by pro něj hlasovala nadpoloviční většina hlasujících a současně minimálně 25 procent všech oprávněných voličů.

  V Dolní Řasnici odpovídají obyvatelé na otázku: „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce Dolní Řasnice v samostatné působnosti obce již nepodnikalo žádné kroky směřující k výstavbě větrných elektráren v katastru obce?“. Podle starosty Marka Kratochvíla (Sportovci) může v referendu hlasovat 443 zapsaných voličů, hlasuje se v kulturním domě Koruna.

  V sousedním Krásném lese se otázka mírně liší: „Souhlasíte s tím, aby obecní zastupitelstvo Krásného Lesa v samostatné působnosti činilo veškeré kroky k tomu, aby změnou územního plánu obce Krásný Les, katastrální území 673960, nemohla vzniknout plocha, která by umožňovala výstavbu větrných elektráren?“. O tom, zda se elektrárny stavět budou, nebo ne, může podle starostky Stanislavy Piněvské (Pro naši obec) rozhodnout svým hlasem 404 oprávněných voličů. Hlasuje se na obecním úřadě.

  V obou případech odpověď „ANO“ znamená zastavení projektu minimálně na dva roky. Po 24 měsících může obec referendum zopakovat, upozornil na to i právník firmy W.E.B Větrná energie. Pro obce může odmítnutí projektu znamenat velký problém, už v roce 2020 totiž s firmou W.E.B uzavřely smlouvy o spolupráci. Předcházela tomu anketa, ve které projekt podpořila většina místních. Firma také nabídla obyvatelům kompenzaci na základě výkupních cen energií, svůj podíl by měly dostat i samy obce.

  Pokud ale v referendu lidé elektrárny odmítnou, obec nic nedostane a navíc hrozí, že bude muset firmě za zmařenou investici a porušení smlouvy zaplatit. V Horní Řasnici už dostalo vedení obce dopis, kde firma škodu vyčíslila na dva miliony korun. „Příprava a stavba větrného parku je dlouhodobý a finančně velmi náročný projekt, abychom si investice pojistili, uzavíráme s obcemi smlouvy o spolupráci, které nás opravňují zmařené investice vymáhat,“ uvedla již dříve jednatelka W.E.B Michaela Lužová. V případě Dolní Řasnice může být sankce pět milionů korun, u Krásného Lesa asi milion.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte