• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Lidé mohou posílat zemědělskému muzeu recepty lokálních jídel

    Národní zemědělské muzeum v Praze vyhlásilo sbírku starých kuchařek, rodinných a regionálních receptů tradičních jídel i nápojů, do níž se může zapojit široká veřejnost.

    Projekt má pomoci uchovat kulinární bohatství českých zemí. Závěry výzkumu a některé recepty se objeví na výstavách, publikacích či v encyklopedii. ČTK dnes o sbírce informovala mluvčí zemědělského muzea Jitka Taussiková.

    „Masopustní boží milosti, klouzáky, sejkory, jabkance, zelné šlíšky, kraslická liškajda či likér z lipového květu – i to jsou příklady lokálních pokrmů, kterých regiony České republiky nabízejí nepřeberné množství,“ uvedla Taussiková.

    Získané materiály budou podle ní tvořit součást podsbírky Gastronomie a stanou se předmětem sociokulturního výzkumu o kulinárním dědictví českých zemí. Každý, kdo do muzejní sbírky přispěje, získá rodinnou vstupenku do Národního zemědělského muzea.

    Recepty či kuchařky – tištěné i ručně psané – mohou lidé posílat na adresu Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7, 170 00, Mgr. Jitka Sobotková, PhD., nebo na e-mail [email protected]. Měli by připojit co nejvíc podrobností o receptu, kuchařce či receptáři, hlavně z jakého období a regionu recepty pocházejí. „Uvítáme jakékoliv staré knihy i zápisky, v jakémkoliv stavu, popisující pokrmy sladké i slané, sváteční či všední,“ vyzývá zájemce muzeum na webu.

    Kulinární kultura je nedílnou součástí národní historie. Vlivem modernizace životního stylu a globalizace jsou však tradiční způsoby stravování, suroviny, pokrmy a nápoje, stejně jako jejich vzájemná kombinace a chuťové vlastnosti, technologie přípravy či servírování vytlačovány, některým hrozí zánik, poznamenala Taussiková.

    Získané podklady zpracuje odborný tým složený z badatelů Národního zemědělského muzea, Slezské univerzity v Opavě, Vysoké školy hotelové v Praze a Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Výsledkem výzkumu budou výstavy, publikace, encyklopedie, workshopy či mapa. Využít se mohou i při uznávání regionálních a národních produktů či pro rozvoj cestovního ruchu a turistiky.

    Národní zemědělské muzeum se věnuje zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství či vývoji venkova. Vedle hlavní budovy v Praze má pobočky v Čáslavi, Valticích a na zámcích Kačina a Ohrada. V pražské budově na Letné mohou návštěvníci vidět expozici Gastronomie, v muzejním gastrostudiu se konají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte