Lidé po ničivém tornádu darovali téměř tři čtvrtě miliardy. Škody bude sanovat i stát

Do sbírek na pomoc oblastem poničených tornádem poslali lidé přes 700 milionů korun. Lidem i obcím s obnovou majetku pomůžou programy ministerstva pro místní rozvoj. Vláda schválila i pomoc zemědělcům a podnikatelům.

Bouřky a tornádo ve čtvrtek 24. června navečer poničily na Břeclavsku a Hodonínsku 1200 domů a vyžádaly si šest obětí. Ke 28. červnu už poslali lidé na pomoc tornádem poničeným oblastem přes 700 milionů korun. Jednotlivé neziskové organizace budou rozdělování peněz následně koordinovat.

Rychlá pomoc

První rychlou pomoc dostali lidé přes úřady práce. Ty vyplatily za první tři dny na mimořádných dávkách 8,25 milionu korun. Od pátku do neděle přijaly 579 žádostí o podporu. Zasažení přírodní pohromou mohou získat až patnáctinásobek životního minima, tedy celkem 57 900 korun.

„Snažíme se na místě konzultovat buď se starostou, místostarostou, nebo zastupiteli, o jaké domy se jedná. V praxi to také funguje tak, že lidé, než si požádají, donesou fotky zničených domů, aby bylo skutečně jasné, že jsou poškozeni,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Obnova domovů

Ministerstvo místního rozvoje spustilo program Živel. Ten pomůže lidem s financováním rekonstrukcí a obnovou obydlí. „Lidé dostanou dotace až do výše 2 milionů korun s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky 5 milionů korun, a to na pořízení nového bydlení nebo jeho rekonstrukci,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Úvěr má být s maximální dobou splatnosti až 30 let a úrokem 1 procento. Lidé mohou tyto peníze využít na opravy, demolice, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti v případě, že poškozený dům musí být odstraněn. Žádosti začne přijímat Státní fond podpory investic v řádu jednotek dní.

S vyplněním žádosti pomůžou lidem na místě ministerští úředníci. „S konkrétní podobou obou programů teď můžeme vyslat mobilní týmy, které budou přímo na místě pomáhat lidem s vyplněním žádostí o finanční pomoc. Nemůžeme v těchto chvílích chtít, aby lidé chodili na úřady vyplňovat žádosti. Kolegové budou na místě a pomohou s veškerou potřebnou administrativou. Tato pohroma je v českém prostředí naprosto nevídaná a zejména nečekaná, uděláme vše pro to, abychom zasaženým maximálně pomohli a ulehčili jim nadcházející měsíce, během kterých se budou vracet k normálnímu životu,“ dodala Dostálová. Dotačním programem pomůže také obcím a kraji s obnovou poškozených silnic a chodníků, školských zařízení nebo sportovišť. Ministerstvo má připraveno 420 milionů korun.

Zemědělství a podnikání

Podpora je připravená také pro poškozené zemědělce, potravináře a lesníky . Ministerstvo zemědělství má na škody 1,5 miliardy korun. Kompenzace budou moci dosáhnout až 100 procent skutečných škod. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Schválila to vláda, napsal Havlíček na twitteru.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že škody v postižených lokalitách zatím dosahují 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.

Kvalita vody

O materiální pomoc v oblastech postižených tornádem teď není nouze. Velké sklady jsou v Hodoníně a Břeclavi. Lidé do nich poslali balení pitné vody, jídlo, ale také oblečení, deky, drogistické zboží a další věci. Aktuálně málo viditelným problémem je kvalita pitné vody ve studních. Ta může být po živelní pohromě kontaminována. „Ministerstvo oslovilo krajskou hygienickou stanici s tím, že je možno využít nebo nabídnout možnost bezplatných odběrů a vyšetření vzorků vod z individuálních vodních zdrojů pro zasažené obce tornádem,“ uvedl za resort zdravotnictví Kryštof Berka.

Hasičský záchranný sbor České republiky okamžitě, po přijetí prvních oznámení na linky tísňového volání o škodách způsobených silným větrem, vyslal na místa události své síly a prostředky. Postupně se do postižených oblastí přesunuly jednotky z celého Česka. V místě bylo podle sboru přibližně 1500 zasahujících hasičů, včetně dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK, TZ MMR, HZS, MZ

Včera, 17:30
Záběry pořízené v thajské provincii Phitsanulok ukazují mrtvou krajtu tmavou, kterou zabila vlastní nenažranost. Had...
Včera, 17:00
Vojenský fond solidarity loni pomohl vojákům nebo jejich rodinám více než milionem korun. Jako vánoční...
Včera, 13:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:40
Letních doučovacích kempů mládežnických organizací se v létě zúčastnilo několik tisíc dětí. Zájem o účast...
Včera, 13:30
Takzvaná prognostická astrologie pracuje s různými planetárními cykly. Zajímavé jsou v těchto otázkách zejména dlouhodobé...
Včera, 11:20
V 60. letech patřil k největším hereckým hvězdám, ale pak ale přišly kvůli jeho nezkrotné...
Včera, 10:54
Po auditu na ministerstvu zdravotnictví zadanému kvůli přípravě protiepidemických opatření rušených soudy budou mít odpovědní...
Včera, 10:09
Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu...
Včera, 10:02
Prázdniny a letní dovolené jsou sice za námi, ale podzimní měsíce mají také své kouzlo....
Včera, 09:55
K připomínce 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí se spojily Památník ticha, Památník...
Včera, 07:50
Dnes je tomu přesně 295 let, od chvíle, kdy byl zastřelen v české části Krkonoš...
Reklama