Lidé proti těžbě kamene v Českém ráji podepisují petici. Bude i referendum

10.9.2021
Jan Štoll

„Zastupitelstvo obce Chuchelna bude vyhlašovat místní referendum ohledně souhlasu/nesouhlasu s obnovou těžby v lomu Slap,“ ohlásila obec Chuchelna. Lidé se obávají prašností, hluku a poklesu spodní vody. Obavy vyvolaly informace o obnovení  těžby čediče společností Eurovia. Lom je vzdálený jen několik desítek metrů od nejbližšího domu.

Podle mluvčí společnosti Eurovia Ivety Štočkové nemají momentálně v plánu těžbu v lomu obnovit. „Je to zásoba případně do budoucnosti. Zatím ji nepotřebujeme a podle našich predikcí ani nebudeme,“ vysvětluje mluvčí. „Lom je momentálně v režimu zajištění. Vždy před vypršením lhůty žádáme o jeho prodloužení a to máme v plánu i před vypršením lhůty v roce 2024,“ říká.

Z části písemné korespondence Eurovie s obecním úřadem z roku 2020, kterou zveřejnila média ale vyplývá něco jiného. „Platnost rozhodnutí o zajištění lomu je do 30. 6. 2024. Což je pro nás v tuto chvíli závazný termín, kdy by po jeho uplynutí mělo dojít k obnovení těžby, pochopitelně za respektování podmínek stanovených dotčenými orgány státní správy,“ stojí v dokumentu podepsaném Svatoplukem Zástěrou, technicko – výrobním náměstek Eurovia kamenolomy.

„Už teď slyšíme lom, který je nedaleko. Já sice bydlím trochu dál, ale vím, že tady lidem v sousedství popraskaly domy. A pak je tady velká otázka, co by aktivace lomu udělala s podzemní vodou,“ říká jeden z místních Jan Mazánek.

Odpor proti těžbě

Proti obnovení těžby se postavil spolek Mlok z lomu. „Naším cílem je zabránit těžbě, minimálně dokud se nevytěží lom ve Smrčí a na Proseči, který je hned vedle. Víme, že úplně zabránit jí nelze,“ říká Klára Voskovcová za spolek.

„V roce 2024 má být obnovena těžba čediče v prostoru, jehož území spadá od roku 2015 do globálního geoparku UNESCO. Povolení těžby Obvodního báňského úřadu, uděleného společnosti Eurovia, je z roku 1995, tedy téměř 30 let staré. Těžař není údajně povinen zajistit nový hydrologický a geologický průzkum, ačkoli situace v dotčeném území se po 30 letech razantně změnila, a to zejména s ohledem na spodní vodu. Aktivní lomy svými odstřely neovlivňují pouze situaci spodních vod, ale život lidí v oblasti,“ píše spolek v petici.

Spolu s obnovením těžby zanikne poslední místní les, který ještě nezlikvidoval kůrovec,“ argumentuje spolek v petici, ta je dostupná na internetu i obecním úřadě. Lidé se také mohou vyjádřit v místním referendu, které bude 8. a 9. října přímo na obecním úřadě.

Odstřel Českého ráje

Pro mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty byl Geopark Český ráj v roce 2005 zařazen do Evropské sítě geoparků a v roce 2015 se stal jako jediný v České republice členem Globální sítě geoparků UNESCO. Lom je jeho součástí, v případě, že by byla těžba obnovena, by o své zařazení mohl přijít.

„Hodnotitelé z UNESCO každé čtyři roky posuzují, jestli toto území může dále nést značku UNESCO, jestli dodržujeme přísná pravidla. Mohou dát zelenou kartu, že je vše v pořádku, žlutou kartu s výhradami a nebo mohou značku odebrat. A takový zásadní problém, jako je obnovení těžby, by pro udržení značky UNESCO mohl být vážný problém,“ vyjádřila se už dříve ředitelka Geoparku Blanka Nedvědická.

Zdroj: vz, Mlok z lomu, OU CHuchelnaNepřehlédněte