Lidé s mentálním postižením se v Lahovicích sžívají s přírodou

7.9.2021
Andrea Cerqueirová

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická má dvě registrované služby – vedle pobytové služby také chráněné bydlení. Zatímco to na Černém Mostě je určeno klientům s nízkou podporou, za kterými personál chodí jen když je potřeba, v Lahovicích je nepřetržitá pomoc čtyřiadvacet hodin denně po sedm dnů v týdnu.

„V Lahovicích provozujeme službu ve vilce, kde žije šest lidí s poruchou autistického spektra. Je tam velký pozemek a bazén. Prostor jsme získali od hlavního města, když v záplavové oblasti vykupovalo pozemky. Právě proto, že se jedná o záplavovou oblast, nemůže tam být umístěn domov pro osoby se zdravotním postižením. Klientům ale poskytujeme celodenní podporu v rámci atypického chráněného bydlení,“ uvedla pro Náš REGION ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická Lenka Kohoutová. Cílovou skupinou celé příspěvkové organizace hlavního města jsou lidé s mentálním postižením a dalšími kombinovanými vadami.

Domov pro seniory Dobřichovice se zúčastnil veletrhu poskytovatelů sociálních služeb

Klienty nejen v Lahovicích vedou k maximálně možně samostatnosti. „Konkrétně v Lahovicích mají hodně práce na zahradě, kde pěstujeme ovoce a zeleninu, kompostujeme, třídíme. S přírodou se snažíme sžívat. To, co vypěstujeme, zpracujeme a sníme. Klienti si za pomoci zaměstnanců sami vaří, starají se o domácnost, o svůj pokoj, v běžném chodu života se snažíme fungovat jako každý jiný. Ve všech zařízeních Domova pro osoby se zdravotním postižením jsme zavedli humanizaci péče v sociální službě, uplatňujeme individuální přístup k člověku, který vidíme v mnoha konsekvencích: co největší možné samostatnosti, důstojné asistenci, kdy nedochází k přepečovávání ani dehonestování, že někdo něco neumí. Klienty mezi sebou nesrovnáváme, snažíme se asistovat podle jejich různých schopností,“ uvedla.

Individuální přístup přináší radost

Někomu podle jejích slov stačí kupříkladu poradit, aby si vzal svetr, protože venku je zima, někdo potřebuje pomoci, co konkrétně si má vzít, vyndat oblečení, zkontrolovat, jestli je nemá naruby, přičemž obléct se zvládne sám. Někdo to nezvládne, s ním asistent tedy alespoň probere, jaký svetr si chce ten den vzít. Taková pravidla platí ve všech zařízeních příspěvkové organizace, tedy i objektech v Sulické a Murgašova, kde dohromady žije asi 150 klientů. Ty na střídačku jezdí právě i do Lahovic k bazénu, který má i zvedací zařízení pro imobilní klienty. „Je to velká radost, když jedou klienti na výlet za kamarády,“ přiblížila ředitelka Kohoutová.

Domov seniorů v Žižicích má začít fungovat příští rok v červenci

Zavzpomínala, že když před sedmi lety do pozice ředitelky Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická nastoupila, klienti tam stáli ve frontě na jeden holící strojek, kterým je zaměstnanci holili. Vlasy ve většině na pár milimetrů, používali jeden šampon, jednu zubní pastu, neměli žádný výběr, ať se jim to líbilo, nebo ne. Dnes je tomu dávno jinak – třeba jeden klient rád vyčesává číro, klientka si zase našetřila na úpravu vlasů, které září modrofialovou barvou. „Je vidět, jak jsou šťastní,“ upozornila Kohoutová. Výběr mají i v jídle. „Když někomu nechutná sladká snídaně, jde si s asistentem nakoupit třeba salámky a sýry, které má v lednici, a když je sladká snídaně, odhlásí ji a dá si něco svého. Když chce, může si i něco uvařit,“ dodala.

V Lahovicích dobře zvládli i pandemii, covid se tomuto chráněnému bydlení vyhnul. Lidé s mentálním postižením byli a jsou vyjmuti z povinnosti nosit roušky či respirátory. V Sulické se přesto snažili o to, aby ti klienti, kteří jsou schopni pochopit situaci, dýchací cesty, kvůli ochraně před infekcí, zakryli. „V Lahovicích to pochopil málokdo, přesto jsme situaci zvládli. Někteří klienti byli doma u rodičů, testovali jsme se. Jelikož tam máme jednolůžkové pokoje, dobře bychom zvládli i izolaci,“ uvedla ředitelka. Podpora od státu i politické reprezentace hlavního města byla podle jejích slov zmatečná, vstříc ale vycházel pražský odbor sociální péče a fungovalo sdílení dobrých zkušeností mezi jednotlivými pražskými sociálními službami.

První ročník umělecké soutěže

V Sulické a Murgašově je desítka domácností, klienti žijí v jedno či dvoulůžkových pokojích. „Na jednu domácnost je zaměřena vyšší pomoc zdravotníků, asistujeme tam v rámci paliativní péče, pokud je péče nad naše síly, spolupracujeme s Cestou domů, která provozuje mobilní hospicovou péči. Asistujeme lidem, kteří buď nejsou v terminálním stavu, ale žijí s nevyléčitelným onemocněním a trvalou bolestí, nebo v terminálním jsou v stavu,“ upřesnila Kohoutová.  Každý rok se koná několik akcí – třeba Vítání léta, které bylo loni kvůli pandemii zrušeno a letos se uskutečnilo s omezeními. „Doufáme, že příští rok to bude zase jako dřív, kdy jsme zvali širokou veřejnost a na zahradě se konala velká slavnost,“ řekla.

Dobřichovická Náruč provází lidi s duševním onemocněním

Představila též první ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením v Praze, který Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická vyhlásil. „Domluvili jsme se s Museem Kampa, naproti v komunitním centru Salla Terrena, kde vystavujeme už pět let, a Kontem Bariéry, tedy partnery soutěže, a hledali bezbariérovou výstavní plochu. Se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou jsme dojednali, že díla budou vystavena v prostorách na úřadu Městské části Prahy 2, které navštěvuje široká veřejnost. Letos děláme sondu, zda je o soutěž zájem, a když to klapne, příští rok bychom ji vyhlásili v celostátním meřítku,“ uzavřela.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte