• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé se divili, že obchoďáky měly na státní svátek otevřeno. Víte, kterých svátků se zákaz prodeje netýká?

  18.11.2017
  Šárka Turčeková

  Celkem 7 dní v roce musí mít velké obchody zavřeno, protože je státní svátek. Platí to od července roku 2016. Řadu lidí proto v pátek překvapilo, že na státní svátek 17. listopadu zůstala všechna obchodní centra otevřená. Zákaz prodeje se totiž na mnoho svátků nevztahuje. Víte, kdy si můžete dojít nakoupit o svátku stejně jako ve všední den? 

  Podle zákona, který platí od července 2016, musí mít velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních ve státní svátky zavřeno. Omezení prodeje se týká pouze sedmi dní v roce, přesto si mnozí lidé myslí, že je tento zákaz absolutní a platí tedy pro všechny státní svátky. Protože kdo by si pamatoval, na které svátky to platit bude a na které ne.

  Svařák, trdelník i protiteroristické zábrany. Víme jak budou vypadat Vánoce na Staromáku

  Hned zprvu je důležité poznamenat, že samotný zákon o prodejní době v maloobchodě a velkobchodě se vztahuje pouze na ty prodejny, které mají plochu nad 200 metrů čtverečních. Pro menší obchůdky a trafiky se tedy nic nemění.

  Velké obchody musí podle zákona zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den budou moci být otevřeny jen do 12 hodin. Podívejte se na přehlednou tabulku na konci článku.

  Kam na státní svátek? Na výstavu Game on, nebo do Valdštejnského paláce

  Pravidla zákona kritizuje Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého je ve výkladu zákona chaos. Prý není jasné, co se do zmíněné plochy 200 m2 počítá – jestli jen prodejní plocha, nebo i sklady.

  Menší obchodníci mají smůlu

  Další problém je v tom, že některá obchodní centra se rozhodla zavřít úplně, než nechat otevřené jen některé (menší) pobočky uvnitř celého obchodního centra… Řada odpůrců si tak myslí, že je zákon diskriminační.

  Bude se na Ládví stavět obchoďák? Vedení Prahy 8 nesouhlasí s rozhodnutím vlastní radnice

  Zákon na obchody se však nevztahuje na lékárny, benzinky, obchody na letištích nebo nádražích, či prodejny v nemocnicích. Ty mohou být otevřené i ve státní svátek, stejně tak mohou mít otevřeno všechny obchody s potravinami, které jsou malé – to dle dikce zákona zahrnuje všechny obchody do 200m2. Bazary, zastavárny a sběrny musí mít ve státní svátky zavřeno. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun, při opakovaném porušení až pětinásobek. Odbory, které se snažily omezení prodejní doby prosadit, argumentovaly především tím, že přetížení zaměstnanci prodejen budou moci strávit svátky s rodinou.

  Svátky, kdy obchody zůstávají otevřené:
  Velký pátek
  1. května
  5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  6. července – Den upálení mistra Jana Husa
  17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii
  24. prosince – otevřeno jen do 12:00

  Svátky, kdy musí mít obchody větší než 200 m² zavřeno:
  1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
  Velikonoční pondělí
  8. května – Den vítězství
  28. září – Den české státnosti
  28. října – Den vzniku samostatného československého státu
  24. prosince – otevřeno jen do 12:00
  25. prosince – 1. svátek vánoční
  26. prosince – 2. svátek vánoční  Nepřehlédněte