Lidé si stěžují na neposekané trávníky. Nevědí ale, že sekání je ve městech omezeno záměrně

4.8.2021
Roman Kořinek

„Už v loňském roce jsme nastavili režim, kdy častěji sekáme zejména podél chodníků, cyklostezek, na dětských hřištích a v bezprostředním okolí bytových domů. Častější údržbu dostávají také trávníky v areálech škol, parcích, v blízkosti autobusových zastávek. Tam probíhá sečení až šestkrát v průběhu sezóny. Zvláštní péče se pak dostává parkům v lázeňském území, které plní i funkci estetickou. Tam jsou sekačky Správy lázeňských parků nasazovány až 14 krát v sezóně,“ vysvětluje náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík (ODS).

Zároveň ale upozorňuje na to, že i ostatní plochy, na kterých je možné vidět zmíněný vyšší porost, jsou upravovány. Je to ale méně často, než bylo v minulosti zvykem. Na tato vybraná místa zamíří sekačky minimálně dvakrát za sezónu. Důvodem tohoto rozhodnutí je zajištění nižší prašnosti, vyšší vlhkosti a tedy i přirozeného ochlazování ploch prostorů v městské zástavbě. Taková údržba navíc pomáhá zvýšit biodiverzitu fauny a flory.

„Velké pozemky charakteru luk jsou koseny, jak se to dělávalo dříve, tedy na seno a na otavy. Seno nabízíme správcům lázeňských lesů, soukromým zemědělcům nebo chovatelům jako kvalitní krmivo pro zvěř nebo hospodářská zvířata,” dodává ředitel karlovarské Správy lázeňských parků Miroslav Kučera, který rovněž upozorňuje, že vyšší tráva neznamená, že se o lokalitu nikdo nestará.

Podobný systém omezení sekání některých lokalit zvolili také v Ostrově, Sokolově, Lokti a dalších obcích a městech Karlovarského kraje. I tady si ale obyvatelé stěžují a domnívají se, že se město přestává o travnaté plochy starat. Stížnosti a obavy jsou i podle dalších starostů naprosto zbytečné. Jedná se o plánovaný a s odborníky předem prodiskutovaný postup údržby zeleně, který má své důvody a přínosy.

Zdroj: vzNepřehlédněte