Lidé skupují kola a jejich cena roste. Důvodem je dlouhý lockdown

Prodej kol na internetu loni meziročně vzrostl o 68 procent. Letos v březnu pak e-shopy zaznamenaly nárůst proti stejnému měsíci loni o 427 procent. Průměrná cena prodávaných kol stoupla proti minulému roku o polovinu na zhruba 15 tisíc korun. 

Za významným březnovým růstem prodejů stojí podle Michala Buzka z Heureky první loňský lockdown, kdy měli Češi jiné starosti než nákup sportovních potřeb. Celoroční rostoucí čísla ale dokazují, že v průběhu roku se stala cyklistika jedním z top sportů v Česku. Kola tvoří asi desetinu obratu sportovního zboží.

„Největší skoky v poptávce kopírovaly období, kdy byli lidé nuceni zůstat zavření doma – tedy první jarní, a druhý podzimní lockdown. Zvýšenou poptávku po kolech nevidíme jen v Česku, ale registrujeme ji v dalších zemích. Na Slovensku rostla vloni jízdní kola o 65 procent, v Maďarsku o 61 procent,“ dodal Buzek.

3 důležité kroky pro malého cyklistu aneb když chce dítě šlápnout do pedálů

Kvůli vysoké poptávce a výrobním problémům v Asii kvůli koronaviru letos obchodníci čekají prodlužování dodacích lhůt a výpadky dodávek. „Letos se očekávají, a vlastně již nastávají obrovské výpadky v dodávkách kol. Evropa zřejmě dostane pouze kolem 50 procent kol, která by využila. Spousta kol doputuje z Asie s velkým zpožděním a lze očekávat, že každé další dodávky budou dražší a dražší a že se tedy bude postupně zvedat i koncová cena kola. Kupříkladu doprava je dnes na deseti až dvanáctinásobku loňské ceny, což je šílené,“ uvedl redaktor cyklistického časopisu Velo Martin Raufer.

Největší zájem mezi českými cyklisty je dlouhodobě o horská kola, která mají podíl asi 66 procent, následují trekingová kola s 18 procenty a kola silniční. Zákazníci v Česku mají velmi široký výběr značek, a při výběru se orientují především podle ceny a jízdních vlastností kola. Nejprodávanějších pět značek drží podíl kolem 33 procent. Patří mezi ně Author, Leader Fox, Specialized, Scott a Kellys.

„Nejoblíbenější kategorií našich zákazníků jsou už několik let horská kola, proto mezi nimi nabízíme také nejširší výběr. Soustavně roste poptávka po elektrokolech, protože na nich starší generace opět objevuje radost z cyklistiky,“ podotkl marketingový manažer společnosti Pells Stanislav Jakeš. Za loňský rok vzrostly prodeje elektrokol na internetu o 66 procent. Za březen to bylo o 150 procent.

Češi jsou národem cyklistů. Známe 5 nejlepších cyklostezek Česka, po kterých je radost jezdit

Nejčastější cenové rozmezí je mezi 10 tisíci a 16 tisíci korunami. Nejdražší prodané kolo na internetu bylo v ceně malého osobního auta a stálo více než 310 490 korun. Do zvyšování cen se může podle Buzka promítat například zpožďování dodávek a nedostatek náhradních dílů, zdražování dopravy, ale třeba i investice do vybavenějších kol.

Každým rokem také stoupá počet ukradených bicyklů. Za loňský rok se v Česku ztratilo 5 258 jízdních kol, o rok dříve to bylo 5 106 kol. Celkové číslo ale bude ještě vyšší, protože lidé ne každý případ nahlásí. Škody loni podle policejních statistik dosáhly 135 milionů korun. V průměru se denně ukradne 14 bicyklů a policie objasní pouze každý pátý případ. Kola si je proto možné pojistit a to jak v rámci pojištění domácnosti tak individuálně. Vedle toho si lze předplatit i cykloasistenci pro případ poruchy, ta například u pojišťovny Uniqa vyjde na 220 Kč ročně.

adp/ČTK

Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama