• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lidé zázrační. Poradna doktorky Skulínkové

  20.4.2024
  Kristina Skulínková

  Ať už věříme v evoluci nebo ve stvoření, můžeme jen žasnout nad silou a krásou přírody. Do které patří i člověk. Pár kostí, svalů, krve, trocha chemikálií, a co to dokáže! Ano, protože tomu všemu vládnou dva mocní mágové – mozek a srdce.

  Lidská inteligence a důvtip pomáhají vytvořit účinnou ochranu proti nepříznivým vlivům prostředí, proti hrozivé síle přírody, proti útočníkům z říše zvířecí, mikroskopické i lidské. Ne nadarmo se člověk může cítit jako pán tvorstva a vládce celé přírody. Až do doby, kdy je dříve nebo později přemožen a musí s pokorou uznat svou omezenou moc a přijmout svou porážku. I to patří k odvěkým zákonům přírody.

  Tělo lidské

  Na jednu stranu je naše tělo nádobou křehkou, a to doslova, kterou může rozdrtit nejen nápor času, ale i jeden jediný spadlý strom. Na stranu druhou jsme opakovaně svědky „nadlidských“ výkonů – ať už záměrných čili sportovních, nebo výkonů přežití neuvěřitelných podmínek. Lidské tělo dokáže snášet obrovskou zátěž, bolest, hlad, horko, zimu, cokoli co si dokážeme představit. V extrémních situacích je tím hlavním hnacím motorem obrovská ryzí touha po životě, nezměrné odhodlání, láska i strach o blízké.

  Naše srdce podává neuvěřitelný výkon – každý den se stáhne 100 tisíc krát a přepumpuje 7,5 tisíce litrů krve!

  Ach, jak zázračná je schránka lidská, a přesto jak moc se dokážeme chovat k ní macešsky…

  Každodenní rakovina

  Nádorová onemocnění jsou velkým strašákem nás všech. Možná jste ale už slyšeli, že v těle vznikají nádorové buňky často, ale obranné imunitní mechanismy našeho těla jsou většinou schopny tyto rakovinné buňky vyhledat, rozpoznat a včas eliminovat. Naše tělo má obrovskou schopnost sebeobnovy a sebeuzdravení, neustále se opravuje, ať už na úrovni genů nebo buněk a tkání. Prostě má nesmírnou kapacitu pro regeneraci.

  Mikronájezdníci

  Stejně tak se náš organismus denodenně vypořádává s náporem dalších neviditelných nepřátel – virů, bakterií, parazitů, plísní. Imunitní systém je dokonale vytrénovaná armáda buněčných vojáků s chemickými zbraněmi, která naše zdraví střeží ve dne v noci.

  Jedem i s jedem

  Bohužel i my jsme mistři v tom, jak sami sobě ubližovat! Sedavý život, špatný pitný režim, stres, fast food, co teprve cigarety, alkohol. Naše tělo nám věrně slouží, i když mu to ztěžujeme, jak jen můžeme. Je až neuvěřitelné, kolik špatností nám odpustí, kolik toho vydrží a přežije!

  Díky!

  Poselstvím dnešního zamyšlení očividně je uvědomit si, že naše tělo je úžasný dar. A měli bychom se k němu chovat přesně jako k vzácnému daru, který jsme dostali od milované osoby. O ten také pečujeme, aby nám dlouho vydržel, aby se rychle neoprýskal a nerozpadl. Tak tedy – díky, tělo, a dnes ti určitě dám vše, co potřebuješ, a co si zasloužíš!

  Zdroj: autorský článek  Nepřehlédněte