• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Listopadové události připomíná na Čtyřce výstava

  20.11.2023
  Renata Říhová

  Ve vestibulu úřadu čtvrté městské části je nainstalována výstava s názvem Od 17. listopadu k Sametové revoluci. Čtyřka tak pokračuje v tradici připomínek výrazných milníků našich dějin.

  Na třinácti panelech se výstava tentokráte zaměřuje na to, jak se rodila nezávislá žurnalistika jako jeden z pilířů Sametové revoluce. Na začátku bylo statečné vystoupení studentů pražských vysokých škol, později se přidali divadelníci a široká veřejnost. A někdy v průběhu druhé poloviny listopadu a začátku prosince i novináři. Výstava na radnici v ulici Antala Staška je volně přístupná do 28. listopadu v době otevření budovy.

  V expozici jsou použity materiály z výstavy Čtení o Sametové revoluci a plakáty z akce Čtení z cely: Od 17. listopadu k Sametové revoluci. Zdrojem obrazového materiálu byl Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, sbírka Soudobá dokumentace. Zdrojem textových zpráv z tehdejšího tiskového servisu je Česká tisková kancelář a autorem všech textů je novinář Jiří Bigas.

  „Přestože od událostí roku 1989 uplynulo více než třicet let, je připomínka 17. listopadu stále aktuální. Svoboda slova, téměř neomezené cestování do celého světa, stabilní ekonomika s přirozenými výkyvy v růstu, bezpečný stát, kvalitní zdravotní péče a možnost každého jedince pro seberealizaci. Luxus, kterého si po třiceti letech přestávají mnozí vážit. Své neúspěchy svádí na jiné, jakýkoliv přirozený ekonomický výkyv je tragédií, volné hranice jsou dobré jen pro migranty, nebo si myslí, že členství v EU nám přináší jen diktát z Bruselu. Není to tak dlouho, kdy Češi popravovali Čechy, kteří se chtěli mít jako my nyní,“ řekl starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS) a připomněl: „Události 17. listopadu nejsou spojené jen s rokem 1989, ale nesmíme zapomínat ani na rok 1939, kdy nacisté zavírali naše vysoké školy a dokonce umírali studenti. Podíváme-li se nyní za hranice, zjistíme, že zlo ze světa nevymizelo a události z Izraele nám připomínají, že hrůzy holocaustu nejsou dávnou historií, ale že antisemitismus v té nejhorší možné formě je stále aktivní. Evropská unie a NATO nejsou dokonalé organizace, ale skýtají nám ekonomickou stabilitu a bezpečí. Výměnou za ústupky, které neplatíme našimi životy, tak jako naši předchůdci.“

  Zdroj: MČ Praha 4


  Témata:

  Nepřehlédněte