• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lyžařská sezóna v Jeseníkách končí, v provozu zbývá jen několik posledních středisek

  29.2.2024
  Doris Drienová

  V Jeseníkách jsou v provozu poslední lyžařská střediska, převážná většina z nich už ho přerušila nebo rovnou oznámila ukončení sezony.

  Zalyžovat si mohou ještě lidé v nejvýše položeném lyžařském středisku na Ovčárně, v Koutech a na Červenohorském sedle. Například v Karlově již na hlavních svazích instalovali bobovou dráhu, na jaro se připravují postupně i další areály. Sezonu tak letos ukončily v porovnání s předchozími lety minimálně o měsíc dříve.

  „Na horách už v posledních dnech nesněžilo, na Ovčárně stále leží 90 centimetrů sněhu. V řadě areálů už uklízejí ploty a předělávají vše na jarní sezonu. Například v Hynčičích se již chystají na cyklisty. Lyžařské kurzy už po horách chodí pěšky, místo lyžařského je to turistický výcvik,“ řekl ve čtvrtek dispečer jesenické horské služby Miroslav Roháček. Doplnil, že na běžkách mohou ještě zájemci vyrazit z Ovčárny na Švýcárnu a Praděd. Na ostatních trasách už musejí lyže sundávat nebo jsou trasy nesjízdné.

  Ve Ski areálu Praděd je však stále většina sjezdovek v provozu, lyžuje se tady na přírodním sněhu a sezona většinou vydrží až do konce dubna. Také na Červenohorském sedle se stále jezdí denně, v provozu je modrá a žlutá sjezdovka. Podle provozovatelů se podmínky rovnají jarnímu lyžování, lyžaři za skipasy zaplatí cenu vedlejší sezony.

  Sjezdovky se stále ještě daří udržet také ve středisku Kouty, i tam jsou lanovky stále denně v provozu. V areálu Kopřivná v Malé Morávce provozovatelé návštěvníkům vzkázali, že kvůli oteplení od čtvrtka dočasně omezují provoz ski areálu jen na vlek – kotvu s třicetiprocentní slevou na jízdné. „Podle předpovědi by se mělo příští týden ochladit, takže věříme, že se podaří obnovit standardní provoz i na lanové dráze,“ uvedlo středisko.

  Provoz tento týden ukončilo horské středisko Paprsek, i tam plánovali lyžovat původně až do konce března. Stejně tak už dojezdili na Přemyslově. „Vzhledem k předpovědi počasí a vysokým nákladům na udržení sjezdových tratí je provoz areálu v této zimní sezoně ukončen,“ vzkázali návštěvníkům provozovatelé střediska. Na svazích ski expressu ve Ski Aréně Karlov provozovatelé již postavili bobovou dráhu, její provoz začne 1. března.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte