• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lyžařská střediska ve velkém zahajují zimní sezónu i přes blížící se oblevu

  8.12.2023
  Doris Drienová

  O nadcházejícím víkendu zahájí sezonu další zimní střediska po republice, například krkonošské Rokytnice nad Jizerou a Pec pod Sněžkou, krušnohorský Klínovec nebo Červehohorské sedlo v Jeseníkách. Přidají se i níže položené sjezdové svahy na jižní Moravě či středních Čechách.

  Areály, které spustily vleky před týdnem, rozšiřují nabídku i provozní dobu. Na upravené tratě mohou vyrazit běžkaři, vyplývá z informací zpravodajů. Podmínky jsou zatím příznivé, příští týden ale zřejmě i do vyšších poloh dorazí obleva.

  Největší zimní lyžařské středisko v Plzeňském kraji Ski&Bike Špičák zahájil zimní sezonu ve čtvrtek, od pátku se chystá rozjet vleky také další železnorudský areál Nad Nádražím. Do stop se mohou vydat běžkaři na mnoha místech kraje, upravené jsou na Šumavě, v okolí Čerchova v Českém lese i v Brdech.

  Lyžovat se bude o víkendu ve většině lyžařských areálů v Karlovarském kraji. Od minulého týdne spustila vleky zimní střediska Novako na Božím Daru a Skipot v Potůčkách. Ostatní zahájí sezonu v pátek, včetně největšího lyžařského areálu v Krušných horách na Klínovci. Upravená tam bude modrá sjezdovka Dámská a červená Pařezovka, k nim pojedou dvě kabinkové lanovky.

  Skiareál Klíny na Mostecku zahájí v pátek každodenní provoz zatím se sjezdovkou Poma. Technického sněhu je dostatek i na ostatních sjezdovkách, provozovatelé ještě chtějí s jejich spuštěním počkat kvůli oteplení v následujících dnech. Na Klíny mohou vyrazit běžkaři, upravených je zhruba 30 kilometrů bílých stop. Telnice na Ústecku v pátek k dětské sjezdovce spustí i sedačkovou lanovku.

  Ještěd v Liberci přivítal první lyžaře o minulém víkendu, od čtvrtka je v každodenním provozu. Funguje už také areál v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. O víkendu zahájí sezonu v Rokytnici nad Jizerou. V západní části Krkonoš budou o víkendu otevřená i střediska v Harrachově, Pasekách nad Jizerou, Vítkovicích či na Benecku.

  K otevřeným krkonošským areálům ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře či v Malé Úpě se přidají další střediska. Řada z nich zahájí provoz v pátek, například Pec pod Sněžkou a také Říčky a Deštné v Orlických horách.

  O víkendu bude v provozu část sjezdovek v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem a nově také na Bukové hoře na Orlickoústecku. Níže položené areály se zatím na zahájení sezony připravují.

  Na Vysočině jsou díky sněhu upravené tratě pro běžkaře ve Žďárských vrších i na dalších místech. Kvůli očekávané oblevě dobré podmínky pro běžkaře vydrží asi jen do konce týdne. Na některých kopcích několik dní jezdí vleky, další skiareály v kraji se chystají zahájit lyžařskou sezonu v pátek a v sobotu, o víkendu počítají s celodenním provozem. Lyžovat se bude na Čeřínku, Šacberku, Fajtově kopci, Křemešníku či v Lukách nad Jihlavou.

  Kolem lipenského jezera je nyní pro běžkaře upravených přes 100 kilometrů tras. Lidé mohou vyrazit na okruhy u Frymburku, Pasečné, Horní Plané, Nové Pece i Stožce. Podmínky jsou teď díky víkendovému sněžení ideální. Okruhy běžkařům upravil i skiareál Zadov, připravený je i Volarský okruh a trasa z Volar na Soumarský most.

  O víkendu budou v provozu také všechny čtyři středočeské lyžařské areály. Doposud mohli lyžaři v regionu využívat pouze večerní a víkendové lyžování v areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku. Od pátku tam rozšiřují provoz na každý den, sezonu začnou před víkendem i v Kvasejovicích na Příbramsku. V sobotu se přidají na Šibeničním vrchu u Mnichovic a v Chotouni.

  Zimní sezonu zahájí i další střediska v Jeseníkách. Kromě Karlova, Branné či Paprsku se bude lyžovat již také na Kopřivné, na Červenohorském sedle nebo v Koutech. Možnosti se díky zimním podmínkám rozšiřují také pro běžkaře. Jeden vlek se tento týden rozjel v beskydském středisku Ski Bílá, v sobotu začne sezona i v areálu Ski Mezivodí.

  Ve Zlínském kraji mohou zájemci o lyžování vyrazit do areálů Razula a Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku a ve středisku Troják u Rajnochovic na Kroměřížsku. Od minulého týdne se lyžuje ve Stupavě na Uherskohradišťsku, opětovné otevření sjezdovek po několikadenní pauze plánuje středisko v Karolince na Vsetínsku. V horských oblastech je upravená část stop pro běžkaře.

  Lyžovat mohou ve svém kraji i obyvatelé jižní Moravy. Zájemci si mohou přijet zalyžovat na svahy na Blanensku, Hodonínsku či Břeclavsku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte