• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Majitelé neznámí. Liberec vydraží autovraky

  18.6.2024
  Simona Knotková

  Liberec chystá potřetí dražbu vozidel odtažených z ulic města, k nimž se majitelé nehlásí.

  V nabídce je rekordních 18 vozidel. Nejvyšší vyvolávací cenu mají dva návěsy Schmitz Cargobull, u obou je 25 000 korun. Dražba se koná 15. července od 10:00 v sídle odtahové služby Říha v Krokově ulici, řekla v pondělí mluvčí radnice Jana Kodymová.

  „Dražené věci je možné si prohlédnout hodinu před začátkem dražby, tedy od devíti hodin v místě konání dražby. Výtěžek půjde na úhradu nákladů za odtah a odstavení vozidla,“ dodala Kodymová.

  Vyvolávací cenu město stanovilo u všech vozů na třetině odhadní. Nejnižší ve výší 500 korun má Renault 19 z roku 1995. Z osobních vozů naopak nejvyšší vyvolávací cenu 10 000 korun mají 17 let staré BMW 330 a Citroën Berlingo z roku 2010. Minimálně 7000 Kč je potřeba na koupi Audi A4 z roku 1997. V nabídce je třeba i 11 let stará dodávka Ford Transit s vyvolávací cenou 5000 korun nebo dva zhruba 20 let staré nákladní vozy, u nichž cena začíná na 10.000 Kč. Jde o tahač DAF a Mercedes Benz Atego.

  Radnice letos nabízí skoro stejný počet autovraků jako v předchozích dvou dražbách dohromady. Před dvěma lety Liberec v létě prodával 15 autovraků, loni čtyři. V obou případech město všechny nabízené autovraky prodalo. Výtěžek z první dražby byl 36 750 korun, loni 20 500 Kč. Pokud se i letos podaří městu všechny autovraky prodat, získá tím minimálně 119.500 korun.

  Liberec se důsledněji snaží odstranit autovraky z ulic od roku 2021. Náměstek primátora Jiří Šolc (ANO) již dříve uvedl, že přísnější postup vůči majitelům autovraků v posledních letech umožňuje novela zákona o pozemních komunikacích. Město vraky vyhledává, reaguje ale také na podněty obyvatel. Vyhledává auta bez platné technické kontroly, povinného ručení nebo taková, kterým chybějí podstatné části vozu. „Tyto identifikujeme s registrem vozidel, najdeme provozovatele, vlastníka, oslovíme jej a vyzveme k odstranění vozu. V 90 procentech případů tohle stačí k tomu, aby ten vrak z ulice zmizel,“ řekl Šolc. Nejvíce autovraků z ulic Liberce díky těmto výzvám zmizelo předloni, bezmála 100.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte