Malé výročí „skokanské“ rozhledny v Lomnici nad Popelkou

5.7.2022
Fefík

Jedním z nejvyhledávanějších výletních cílů v regionu Lomnicka, který je vyhlášený dalekými rozhledy, je vyhlídkových ochoz na skokanském můstku K70 v Lyžařském areálu V Popelkách. V letošním roce si připomíná malé jubileum, a to 15 let od svého vybudování.

Největší skokanský můstek stojí V Popelkách již téměř „od nepaměti“. První byl postaven hned po válce, v roce 1951, kdy začalo postupné budování současného lyžařského areálu. Konstrukce nájezdové věže, tak jak ji známe dnes, vznikla v roce 1969 a nahradila původní dřevěnou. Ta již nevyhovovala a musela být z důvodu bezpečnosti stržena.

Už první dřevěná věž čněla nad okolní les a lákala občasné návštěvníky k výstupu a rozhledu do okolní krajiny. Tehdy stála o kus níže a i její výška byla nižší, než je tomu dnes. Lesní porosty však byly také malé, a omezené výhledy umožňovaly. Ocelová konstrukce ze 70. let byla vyšší a byla i v jiném místě, které přidalo dalších pár výškových metrů.

Rozhledová výseč už měla rozsah od Trosek až po Zvičinu a město Lomnice nad Popelkou s pozadím Krkonoš jste najednou měli jako na dlani.

Vše pro děti! Památky a muzea na Liberecku mají políčeno na malé návštěvníky

 

Při přípravách poslední rekonstrukce velkého můstku přišel Ing. Jaromír Stránský s myšlenkou osadit nad věží vyhlídkový ochoz. Architekt nemusel nikoho moc dlouze přesvědčovat. Nápad vybudovat při rekonstrukci skokanského můstku něco více, než je jen speciální sportovní stavba pro hrstku vyvolených, se ihned ujal. Propojil tak zdánlivě naprosto nespojitelné – odvážné skokany na lyžích s občas bázlivými návštěvníky obdivujícími tyto sportovce, kteří se nebojácně spouštějí z věže do propasti údolí vyhloubeného tokem Popelky.

Tak jako jiné stavby i tato měla svůj vývoj. První návrh pracoval s tvarem globu, potaženém hustou sítí. Po statických výpočtech musela být tato myšlenka zavržena a zvítězil návrh číše. Původní návrh opláštění také doznal změn. Tvar tak v konečné podobě určuje trubková konstrukce, která při větrných poryvech umožňuje proudění vzduchu skrz konstrukci a žádnou plochou neohrožuje statiku stavby.

Studená krása na severu Čech – Bozkovské dolomitové jeskyně

 

Stavba rozhledny obdržela Cenu sympatie občanů v soutěži Stavba roku Libereckého kraje za rok 2007. Vedle veřejnosti laické ocenila tento projekt i ta odborná, když byla Jaromíru Stránskému za realizaci stavby udělena Cena Ing. Dr. Štěpána Ješe za tvůrčí přístup ve stavebnictví v Libereckém kraji. Škoda, že hlavního uznání od stále rostoucího množství návštěvníků se Jaromír Stránský už nedočkal, zemřel krátce po realizaci v roce 2011.

Pro zajímavost pár údajů o rozhledně. Věž je vysoká 29 metrů, obvod ochozu má 45 metrů. Po překonání více než 300 schodů z údolí areálu se výstupem 80 výškových metrů návštěvník dostane do nadmořské výšky 618 metrů nad mořem. A i když rozhledna nestojí na vrchu žádného kopce nebo hory, odměnou pro odvážné je nečekaný výhled na část Českého ráje, Podkrkonoší, vrcholky Lužických a Jizerských hor, Krkonoše a část Orlických hor.

FOTO: Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici

Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 1 š DSC_8649Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 2 DSC00058Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 3š DSC_8663Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 4 DSC00057Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 5 DSC00065
Další fotky
Na „skokanské“ rozhledně v Lomnici - 6 DSC00074

Zdroj: Stanislav Dlouhý, Lomnické letní turistické novinyNepřehlédněte