Malochov slepic a kachen ve Ždírci u Plzně veterináři zlikvidovali. Šlo o nákazu ptačí chřipkou

3.12.2021
Andrea Jančová

 Malochov slepic ve Ždírci u Plzně, ve kterém se v pondělí objevila ptačí chřipka, veterináři zlikvidovali. Šlo o 117 slepic a kachen. Veterináři spolu s krajem a obecními úřady vyhlásili pásma ochrany a dozoru do vzdálenosti deseti kilometrů, které budou platit 30 dnů.

Vše je zlikvidováno, byla tam provedeno čištění a dezinfekce, potvrdil ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární stanice v Plzni Richarda Bílý.

„Chovatelka nahlásila úhyn pěti kachen a 12 nosnic. Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky byly i u části žijících ptáků,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Podobně jako na dalších místech šlo o subtyp H5N1, který může být nebezpečný i pro člověka. Patogenitu viru dořešily laboratoře ve středu, pak mohla být vydána mimořádná veterinární opatření. Podle Bílého jde z 99 procent o přenos od volně žijících ptáků podél řeky Úslavy. „V okolí ohniska do deseti kilometrů není naštěstí žádný velkochov,“ uvedl.

Po provedení dezinfekce se nyní provádí očista a vše co lze, se spálí. Pokud chovatelka splní všechna nařízená opatření, může podle zákona o veterinární péči do šesti týdnů požádat ministerstvo zemědělství, které jí uhradí utracené kusy, likvidaci i dezinfekci.

Od minulého úterý platí po celé České republice kvůli nákaze zákaz chovu drůbeže včetně domácích pod širým nebem. Musí se umisťovat do budov, aby neměla styk s volně žijícími ptáky, od nichž hrozí zavlečení choroby; výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Tam, kde to nejde, tak se musí zajistit krmení a napájení uvnitř, aby k potravě nelétaly kachny, hrdličky nebo vrabci. Například ve Ždírci pouštěli přes 100 slepic ven, protože je nemohli mít v malém kurníku zavřené po celý den.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte