• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Manželé prodávali nápoje šamanů. Padl trest

  19.10.2022
  Simona Knotková

  Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů ve středu olomoucký vrchní soud uložil polskému manželskému páru Jaroslawovi a Karolíně Kordysovým osm let vězení. Výrazně tak zvýšil trest obžalované, kterou původně ostravský krajský soud poslal do vězení na 5,5 roku. Jejímu muži naopak trest o půl roku snížil. Třetímu obžalovanému Petru Kanawkovi, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny navíc soud z České republiky vyhostil.

  Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozilo obžalovaným původně osm až 12 let, přísnější sazba byla s ohledem na značný prospěch a páchání trestné činnosti s velkým rozsahem. Soud tak vyhověl žalobkyni, která brojila proti trestu u Kordysové – podle ní nebyl důvod jej ukládat pod hranici trestní sazby.

  Trojice podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října si nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

  Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů. Od svých klientů inkasovali celkem přes deset milionů korun. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, podle soudu tak chtěli ztížit své případné odhalení. Obžalovaní však svou vinu po celou dobu procesu popírali.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte