• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky

    6.2.2021
    Další fotky

    Mariánské náměstí v centru Prahy se promění. Pracovat se zde začne příští rok, prostranství před magistrátem, Národní knihovnou a hlavní budovou Městské knihovny má být přátelštější k lidem – třeba vysazenými stromy, vodními prvky nebo místem pro pořádání kulturních akcí.

    FOTO: Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky

    Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Marianske_namesti_poteMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Marianske_namesti__od_knihovny_tedMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Marianske_namesti_od_knihovny_poteMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Marianske_namesti_tedMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - namesti_Franze_Kafky_pote
    Další fotky
    Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - namesti_Franze_Kafky_tedMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Platnerska_poteMariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky - Platnerska_ted

    Návrh nové podoby Mariánského náměstí vytvořilo studio Xtopix, následovat bude hledání generálního projektanta a dodavatele stavby. První krok však již učiněn byl, i když jen symbolický. Před budovou magistrátu je totiž umístěn čtverec s novou dlažbou o rozloze 3 x 3 metry, který má být v budoucnu například jevištěm plánovaných kulturních a společenských akcí.

    Obnovy se však dočkají i okolní prostory, konkrétně přilehlé ulice Platnéřská a Kaprova a náměstí Franze Kafky. V Platnéřské ulici bude rozšířeno takzvané koryto podél budovy Klementina, z nějž vznikne široký chodník, který bude využíván i jako venkovní výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy, v Kaprovce bude vysazeno po obou stranách nové stromořadí.

    Na tom, jak mají úpravy vypadat, se mohli podílet i sami obyvatelé Jedničky. „Nový návrh, jak by mělo náměstí v budoucnu vypadat, vychází z potřeb a přání občanů, “ potvrdil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

    Co skrývá dnešní dlažba a podlahy sklepů. Pražské Klementinum známé i neznámé

    Prioritou je lokální charakter zachovat

    Participace s veřejností proběhla proto, aby mělo nové Mariánské náměstí lokální charakter. „Náměstí bude fungovat primárně pro odpočinek, občasná sousedská setkání i menší kulturní akce,“ slibuje si od obnovy ředitel Institutu rozvoje a plánování Prahy Ondřej Boháč.

    A jak konkrétně má nové Mariánské náměstí vypadat? Má se proměnit v pěší zónu s nově zasazenými javory, které poskytnou nezbytný stín, s lavičkami, stolky, ale také vodními prvky. Mimochodem, tři javory nebyly zvoleny náhodně, dobře snáší sucho i náročné podmínky.

    Zachovány však i po přeměně budou dvě stávající lípy u vchodu do Nové radnice. Na náměstí bude dále umístěna kašna, několik pítek i trysky mlhoviště. V jižní části bude zmíněný prostor pro pořádání akcí, které má na starosti Městská knihovna.

    Magistrát zavede další omezení pro řidiče. Z Mariánského náměstí chce pěší zónu

    Přijdou i dopravní změny

    Změna přinese i dopravní novinky, a to s ohledem na to, že Mariánské náměstí bude nově přátelštější k chodcům a cyklistům, nicméně zachován bude nezbytný průjezd aut a dopravní obsluhy. Chodníky budou rozšířeny a vzniknou nové přechody pro chodce.

    „Nový návrh Mariánského náměstí reaguje na zklidňování centra města, ale respektuje také nezbytnou obsluhu území. Návrh mění dopravní využití západní části ulice Platnéřská tak, že Mariánské náměstí zůstává oběma tranzitními směry nedotčeno. Současně však zachovává možnost obsluhy institucí na náměstí,“ popsal náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

    Mariánské náměstí se měnilo v několika posledních letech, před časem zmizela zaparkovaná auta, v prostoru se objevily stolky a židle a také socha s názvem Pokora, která má za cíl symbolizovat obdiv k budově Klementina. Mariánské náměstí do- stalo své jméno v 19. století, a to podle zaniklého kostela Panny Marie Na Louži. Říkalo se mu také Ryneček u Matky Boží na Louži, Plac Matky Boží nebo Mariánský plácek. Dlouhá léta se však prostor jmenoval jinak, a to náměstí Primátora dr. V. Vacka podle komunistického politika Václava Vacka.



    Nepřehlédněte