Mariánským a Františkovým Lázním se dařilo v soutěži nejlepších turistických webů

26.10.2021
Roman Kořinek

Oficiální turistický portál města Mariánské Lázně www.marianskelazne.cz letos obhájil 1. místo v soutěži Zlatý erb 2021 v kategorii Města a obce za nejlepší turistickou prezentaci. Druhé místo obsadily Františkovy Lázně a Karlovarský kraj tak zabral hned dvě příčky v dané kategorii. Pro třetí místo si přijelo město Tábor.

„Během slavnostního ceremoniálu a setkání v sídle Senátu PČR, úspěšní soutěžící 23. ročníku soutěže Zlatý erb převzali z rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila pamětní listy. Za Mariánské Lázně ocenění osobně přebírala ředitelka Turistického informačního centra Barbora Tintěrová,“ uvedla PR manažerka Lokální destinační agentury Mariánské Lázně Elena Sorokina.

Podle jejích dalších slov Miloš Vytrčit v úvodu svého vystoupení připomněl, že sám profesně registroval první ročníky této soutěže, která významně přispívá k elektronizaci veřejné správy. Zdůraznil také další možnosti rozvoje, především v oblasti elektronických služeb, které výrazně zkvalitní komunikaci mezi občany a obecními či městskými úřady.

„Webové stránky města Mariánské Lázně spravuje Turistické informační centrum od roku 2012, v roce 2016 prošly kompletní renovací. Infocentrum se soutěže účastní pravidelně každý rok a může se tak pochlubit řadou významných cen,“ doplnila PR manažerka.

Mariánské Lázně bodovaly v soutěži v roce 2015, 2017, 2018 i 2020. Většinou získaly první místo v některé z vypsaných kategorií. Uspěly například s turistickou prezentací nebo elektronickou službou. Metodické pokyny pro hodnocení této soutěže byly vypracovány ve spolupráci s Ministerstvem vnitra. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR celou soutěž oficiálně zaštítilo a aktivně se podílelo na koncepci i hodnocení jedné z populárních kategorií – Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci, kde mimo obcí, měst, regionů, krajů soutěžily i certifikované organizace destinačního managementu.

„Nápad uspořádat soutěž, ve které by se porovnávaly weby obcí a měst, vznikl na konci minulého století v hlavě Jana Savického a impulzem byla především živelnost, s níž webové stránky na svém prvopočátku vznikaly. Weby se rodily často jen díky nadšencům z řad informatiků a jejich kvalita byla velmi nevyrovnaná. Od té doby se weby měst a obcí neuvěřitelně proměnily, hlavně díky několika komerčně dostupným redakčním nástrojům. Individuálně spravované stránky obecním webmasterem již jsou, na rozdíl od počátků soutěže, v naprosté menšině. Hlavní důraz již není kladen na uspořádání (rozložení) webu. Tam už na základě sdílených dobrých praxí máloco překvapí. Lze hovořit až o jakési standardizaci obecních webů, protože hlavní komerční redakční nástroje mají rozložení velmi podobné. Hlavní důraz je kladen na obsah a aktuálnost webu a na jeho užitečnost pro návštěvníky stránek,“ citovala z historie soutěže Zlatý Erb Elena Sorokina.

Zdroj: vz

 


Témata:

Nepřehlédněte