Máte problém si stáhnout certifikát na covid? Víme co dělat a na co si dát pozor!

15.7.2021
Redakce

České televizi to dnes řekl zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro IT Milan Blaha. Certifikáty je možné z webu ÚZIS stahovat od 1. června, dosud jich bylo vytvořeno 6,5 milionu.

„Nejčastější problémy jsou ve špatných kontaktních údajích. Další případ je, že poskytovatel nahlásí pacientům výsledek pod špatným rodným číslem, respektive číslem pojištěnce,“ vysvětlil. Celkově je podle něj počet reklamcí relativně nízký, ÚZIS kontaktují stovky lidí denně.

Nejdříve by se ale podle Blahy měli obrátit na toho, kdo jim udělal test nebo aplikoval vakcínu. „My nemůžeme na centrální úrovni řešit to, co poskytovatel nahlásil,“ dodal. Ověřit to, že se údaje v systému nachází, může podle něj také linka 1221. Na ní se může volající dozvědět například to, v jakém jeho údaji je chyba, kterou pak může dál řešit s očkovacím či testovacím místem.

Nejde také podle něj počítat s tím, že test v systému objeví okamžitě. „Trvá nějakou dobu, než je výsledek zpracován. To znamená netelefonovat hned, pokud ho tam nevidím, ale počkat třeba dvě tři hodiny, potom to začít řešit,“ dodal. Pokud to nespěchá, lze napsat na ÚZIS i e-mail.

Natáčení Netflixu jde do finále. Podívejte se, kudy se ještě nedostanete

Lidé si mohou elektronický certifikát stahnout z webu nebo vytisknout. Obsahuje informace o tom, kdy byli očkovaní, kdy měli negativní test nebo kdy prodělali nákazu koronavirem. Nahrát si ho mohou také do mobilní aplikace Tečka, která rovnou ukazuje označené červenou či zelenou barvou, zda je test platný nebo od očkování druhou dávkou uběhly potřebné dva týdny.

Cetrifikáty i aplikace si vzájemně umí přečít všechny země Evropské unie, používají se tak i pro cestování. Pravidla o tom, jak dlouho platí negativní test nebo zda stačí očkování jednou dávkou, si stanoví jednotlivé země.

„Long covid.“ Dlouhodobými následky trpí desítky procent uzdravených

V Česku se bezinfekčnost prokazuje například při návštěvách památek, bazénu, divadel nebo koncertů, hromadných akcí nebo služeb pečujících o tělo. Předložit dokument je třeba také při ubytování. V restauraci ho sice nekontrolují, host by ho ale měl mít pro případnou kontrolu.

Podle současných českých podmínek platí negativní antigenní test 72 hodin, negativní PCR test sedm dní. Po očkování je plná ochrana dva týdny po druhé dávce nebo první u jednodávkové vakcíny. Po prodělání nákazy jsou lidé bezinfekční půl roku.

 

redNepřehlédněte