Máte problém si stáhnout certifikát na covid? Víme co dělat a na co si dát pozor!

certifikát Covid

Při problémech se stažením elektronického certifikátu prokazujícího bezinfekčnost na covid-19 by se lidé nejdříve měli obracet na očkovací nebo testovací místo.

České televizi to dnes řekl zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro IT Milan Blaha. Certifikáty je možné z webu ÚZIS stahovat od 1. června, dosud jich bylo vytvořeno 6,5 milionu.

„Nejčastější problémy jsou ve špatných kontaktních údajích. Další případ je, že poskytovatel nahlásí pacientům výsledek pod špatným rodným číslem, respektive číslem pojištěnce,“ vysvětlil. Celkově je podle něj počet reklamcí relativně nízký, ÚZIS kontaktují stovky lidí denně.

Nejdříve by se ale podle Blahy měli obrátit na toho, kdo jim udělal test nebo aplikoval vakcínu. „My nemůžeme na centrální úrovni řešit to, co poskytovatel nahlásil,“ dodal. Ověřit to, že se údaje v systému nachází, může podle něj také linka 1221. Na ní se může volající dozvědět například to, v jakém jeho údaji je chyba, kterou pak může dál řešit s očkovacím či testovacím místem.

Nejde také podle něj počítat s tím, že test v systému objeví okamžitě. „Trvá nějakou dobu, než je výsledek zpracován. To znamená netelefonovat hned, pokud ho tam nevidím, ale počkat třeba dvě tři hodiny, potom to začít řešit,“ dodal. Pokud to nespěchá, lze napsat na ÚZIS i e-mail.

Natáčení Netflixu jde do finále. Podívejte se, kudy se ještě nedostanete

Lidé si mohou elektronický certifikát stahnout z webu nebo vytisknout. Obsahuje informace o tom, kdy byli očkovaní, kdy měli negativní test nebo kdy prodělali nákazu koronavirem. Nahrát si ho mohou také do mobilní aplikace Tečka, která rovnou ukazuje označené červenou či zelenou barvou, zda je test platný nebo od očkování druhou dávkou uběhly potřebné dva týdny.

Cetrifikáty i aplikace si vzájemně umí přečít všechny země Evropské unie, používají se tak i pro cestování. Pravidla o tom, jak dlouho platí negativní test nebo zda stačí očkování jednou dávkou, si stanoví jednotlivé země.

„Long covid.“ Dlouhodobými následky trpí desítky procent uzdravených

V Česku se bezinfekčnost prokazuje například při návštěvách památek, bazénu, divadel nebo koncertů, hromadných akcí nebo služeb pečujících o tělo. Předložit dokument je třeba také při ubytování. V restauraci ho sice nekontrolují, host by ho ale měl mít pro případnou kontrolu.

Podle současných českých podmínek platí negativní antigenní test 72 hodin, negativní PCR test sedm dní. Po očkování je plná ochrana dva týdny po druhé dávce nebo první u jednodávkové vakcíny. Po prodělání nákazy jsou lidé bezinfekční půl roku.

 

red

Dnes, 13:44
Na videu byl zachycen moment, kdy se plně obsazené auto rozjíždí z útesu. Jedna žena...
Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Reklama