Méně žen a vyšší věkový průměr v zastupitelstvu Libereckého kraje

4.10.2020
Redakce

Zvýšil se také věkový průměr zvolených zastupitelů, který stoupl na 49,11 roku. Je to nejvyšší věkový průměr od vzniku kraje. Nejmladší zastupitelstvo zvolili lidé v roce 2012, kdy byl věkový průměr 47,89 roku. Nejstarším zastupitelem je v novém období 69letý předseda krajské organizace České unie sportu Vladimír Boháč, který kandidoval na 16. místě za Starosty pro Liberecký kraj. Starostové mají i nejmladší zastupitelku, kterou je 23letá Markéta Červinková, kandidovala na 18. místě.

Obměnu prodělala téměř polovina krajského zastupitelstva. Ze 45 zastupitelů je 22 nových tváří. Celkem 23 zastupitelů je stejných jako poslední čtyři roky, mnozí z nich už působí déle než jedno volební období.

Ke služebně nejstarším patří hejtman Martin Půta, který se do krajského zastupitelstva dostal jako pětatřicetiletý na začátku roku 2007. „Jako náhradník za Stranu pro otevřenou společnost (SOS), jsem vystřídal Dagmar Helšusovou,“ řekl ČTK Půta. Helšusová tehdy odstoupila, když ji krajští radní pověřili řízení Krajské vědecké knihovny v Liberci. V roce 2008 už byl Půta lídrem kandidátky Starostů pro Liberecký kraj, a od roku 2012 je libereckým hejtmanem.

vera/čtk

Starostům v Libereckém kraji chybí k většině mandát. Čekají je povolební jednáníNepřehlédněte