Města Ústeckého kraje přichází kvůli regulacím hazardu o miliony

1.1.2020
Ondřej Matěj Hrubeš

Chomutov schválil úplný zákaz hazardu již v roce 2014, město podle mluvčí Denisy Špeilové v průměru ročně přijde o 34 milionů korun. Od schválení vyhlášky se ve městě objevily dvě nelegální herny. „Obě město ve spolupráci s policií a Celní správou nechalo zavřít,“ uvedla Špeilová. K uzavření heren podle ní vedení města přiměl tlak na vypsání referenda proti hazardu.

Vedení lázeňského města Teplice schválilo v roce 2015 vyhlášku o regulaci provozování sázkových her a loterií. Vedoucí městského finančního odboru Roman Jodas ČTK řekl, že od té doby se snížil počet kasin z 93 na 23. Také Teplice zaznamenaly finanční ztrátu, mezi roky 2016 a 2017 přišlo město o 12 milionů korun.

Vedení města se rozhodlo hazard regulovat kvůli negativnímu dopadu na hráče. „Šlo o omezení negativních vlivů na účastníky a osoby jim blízké a omezení činností rozporných s veřejným pořádkem a dobrými mravy například lichva, krádeže a loupeže,“ popsal Jodas.

Most reguluje hazard od roku 2011. Letos v lednu regulaci kvůli novému zákonu upravil. „V této nové úpravě město stanovilo kritéria pro výběr adresních míst, kde je povoleno umístění herního prostoru,“ řekla ČTK mluvčí Mostu Klára Vydrová. Jedním z kritérií je podle ní neumisťovat herny v sociálně vyloučené lokalitě Chanov a v oblastech, kde jsou lidé sociálním vyloučením ohroženi. Herny by se neměly nacházet v budovách v okruhu 100 metrů od škol ani v centru města či v obytných budovách.

Podle Vydrové město o úplném zákazu neuvažuje. „Při svém rozhodnutí vychází z předpokladu, že je lepší mít legální herní prostory pod kontrolou, než dopustit vznik nelegálních heren,“ uvedla mluvčí s tím, že se město s nelegálními hernami zatím nepotýká. Dodala, že regulace nemají na příjem města žádný dopad.

Novou vyhlášku o úplném zákazu hazardních her schválili zastupitelé nedávno v Děčíně. Kasina by měla ukončit svůj provoz do května roku 2022. Město počítá s roční ztrátou příjmu 30 milionů korun.

ČTKNepřehlédněte