Města v Libereckém kraji ruší slavnostní rozsvěcení stromů

23.11.2021
Redakce

Některá města v Libereckém kraji včetně České Lípy nebudou slavnostně rozsvěcovat vánoční strom na náměstí. Stejně jako loni od toho upustila kvůli nárůstu počtu nemocných s covidem a přísnějším protiepidemickým opatřením, vyplývá z informací od zástupců radnic.

Sedmatřicetitisícová Česká Lípa plánovala rozsvěcení stromu na svém hlavním náměstí tuto neděli. „Akci bychom uspořádat mohli, nedokážeme si ale představit, že na rozsvícení, kam běžně chodí několik tisíc lidí, pustíme jen 1000 návštěvníků a další ne. Proto jsme se rozhodli akci úplně zrušit,“ řekla mluvčí radnice třetího největšího města v kraji Kristýna Kňákal Brožová. Zachované ale podle ní zůstanou vánoční trhy, tržnice na náměstí T.G.M. bude otevřená od nedělních 14:00.

Slavnostní zahájení adventu zrušil i nedaleký Nový Bor. Takzvaný přílet andělů, který obvykle přilákal na náměstí Míru až 5000 lidí, měl být letos tento pátek. „Neříká se mi snadno, že už druhý rok po sobě přijdeme o jednu z našich nejoblíbenějších akcí. Ale nejsme schopni u tak velkého počtu návštěvníků zkontrolovat, jestli jsou očkovaní nebo mají PCR test, ani aktivně bránit shromažďování a zajistit minimální rozestupy jeden a půl metru nebo dokonce selektovat děti a dospělé do samostatných sektorů,“ uvedl starosta pátého největšího města kraje Jaromír Dvořák.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu letos nebude mít ani Cvikov na Českolipsku či Tanvald na Jablonecku. Ve Frýdlantu na Liberecku bude v komornější verzi. „Tradiční Frýdlantský advent bude bez programu a oblíbených vánočních dílen pro děti. Adventní atmosféru na náměstí T. G. Masaryka ale bude vytvářet adventní jarmark a vánoční hudba, která se bude linout z balkonu radnice,“ uvedla mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková. Bez občerstvení a kulturního programu bude slavnostní rozsvícení vánočního stromu v nedalekých Hejnicích.

V krajském Liberci o konání akce zatím definitivně rozhodnuto není, radnice plánuje slavnostní rozsvícení na tento pátek od 17:00. „Ještě se o tom diskutuje,“ řekl Ondřej Červinka, který má akci na starost.

V sousedním Jablonci nad Nisou zatím počítají s tím, že strom rozsvítí v neděli za účasti veřejnosti. „Chystáme program naživo, ale to s sebou nese i nezbytná opatření, která se hromadných akcí týkají. Příchozí před vstupem na Mírové náměstí projdou kontrolou. S největší pravděpodobností bude povinný respirátor, s výjimkou nejmenších dětí, a u osob nad 12 let bude nutné doložit očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Podmínky budeme samozřejmě sledovat a aktualizovat,“ uvedl před několika dny ředitel městské společnosti Kultura Jablonec Petr Vobořil. Zrušené není zatím ani sobotní slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Semilech nebo nedělní v Turnově.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte