Město kácí les kvůli rybníku, který možná nevznikne. Na postup hořovické radnice si stěžují lidé i opozice

6.4.2022
Jan Štoll

Lidé podepisují petici proti kácení stromů a stavbě nového rybníka v hořovickém lesoparku Dražovka. Stromy se už kácí kvůli jeho přípravě, kdy a zda vůbec rybník vznikne ale není jisté. Starosta Jiří Peřina i šéf odboru výstavby David Grunt (oba ČSSD) podrobnosti o projektu tají. Nelíbí se to lidem ani radniční opozici.

„Je tu téměř nulová šance pro občany vyjádřit se k tak razantní přeměně, jako je stavba dalšího rybníka. Tento nový rybník bude mezi dvěma stávajícími rybníky. Stavba naprosto zdevastuje to, co po léta rostlo,“ píše se v petici požadující okamžité zastavení těžby v Dražovce podepsané Simonou Žáčkovou a Terezou Šidlákovou.

Tajnůstkářského přístupu hořovické radnice si všímá i opoziční zastupitel Petr Karban (ANO). „O plánované výstavbě rybníků se občan nemá šanci dozvědět bez přesného dotazu na úřadu města. Plán investic není nikde zveřejněn a hlavě není ani ochota ho zveřejňovat,“ říká Karban a dodává. „Stávající radní nezveřejňují plán investic a nemají zájem, aby občan takovou informaci dostával. Podobné informace občan nezíská, nebo je může vyčíst pouze jako strohé informace z usnesení Rady Města.“

A o investici do Dražovského prostředního rybníka se nic nedozví ani zastupitelé mimo vedení radnice. „Na zastupitelstvu nikdy nepadla zmínka o stavbě rybníka v Dražovce. Pouze se dalo odvodit od schvalování v minulém rozpočtu, že se utrácí za projektovou dokumentaci ‚Vodní díla‘,“ dodal Karban.

Starosta města Jiří Peřina se k petici a schvalování projektu zastupitelstvem nejdříve nechtěl vůbec vyjádřit. „Obraťte se prosím na Odbor výstavby a životního prostředí našeho městského úřadu,“ uvedl. Po připomenutí, že k otázkám zastupitelstva se nepřísluší vyjadřovat městským úředníkům ale starostovi, odpověděl alespoň částečně. „Záměr stavby rybníka zastupitelstvo města schvalovat nemusí,“ uvedl starosta Peřina. K petici občanů, která požaduje zastavení těžby ve Dražovce a stavbu dalšího rybníka, se nevyjádřil.

Kolik bude nový rybník stát peněz, v jaké fázi je jeho projektová příprava, a zda už má stavební povolení, neupřesnil přes urgenci ani vedoucí odboru výstavby městského úřadu David Grunt. „Veškeré informace týkající se kácení v Dražovce a plánovaných stavbách v části lesa, byly občanům podrobně sděleny prostřednictvím periodika Měšťan, v Berounském deníku a sociální sítě,“ odkázal Grunt. Ani pro Berounský deník ale nebyl nijak konkrétní. „V současné době se pro další rybník v Dražovce shromažďují podklady tak, aby mohl být povolen a mohla být podána žádost o dotaci. Případné vybudování prostředního rybníka je součástí záměru pořízení projektů pro zadržování vody v krajině, který byl schválen radou města,“ uvedl Grunt letos v únoru.

Projekt rybníka je tak zřejmě teprve ve fázi projektové přípravy, a žádost o stavební povolení ani nebyla podána. Není tak jasné, kdy a zda vůbec bude rybník postaven. „Rybník se dosud nestaví a s jeho stavbou se pravděpodobně v tomto volebním období ani nezačne,“ uvedl starosta Peřina.

Přesto už se na místě kácí. „Současná těžba částečně souvisí s přípravou stavby zmíněného rybníka, částečně je těžba spojena s řešením kůrovcové kalamity,“ uvedl starosta. Jenže řešení kůrovcové kalamity napadající smrkové porosty v místě budoucího rybníka vyloučil vedoucí Grunt. „Pro dosažení těžebního plánu byla letos určena lokalita mezi Velkým a Malým Dražovákem. Jedná se o velmi neudržovanou část lesa s nejméně hodnotným porostem, jako je topol a vrba,“ uvedl Grunt pro deník.

Podle starosty je problémem lesoparku Dražovka spíše skutečnost, že se zde těží zhruba 10 procent objemu, který by se v souladu pravidly pěstování lesa měl vytěžit. O zastavení těžby ale může rozhodnout vedení radnice, ne firma LESOSPOL Zbiroh, která v Dražovce hospodaří. „Zastavení nebo povolení těžby je v kompetenci vedení města,“ uvedl jednatel firmy Libor Myslivec. „Je zapotřebí, aby si radní uvědomili, že občan v Hořovicích není řádně informován a je nemožné takto postupovat,“ dodává k tomu zastupitel Karban, který z pozice člena kontrolního výboru vznesl požadavek, aby příští zastupitelstvo mělo v programu kácení v lese Dražovka.Nepřehlédněte