• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mezinárodní hudební festival Sukovy Sedlčany začne již v březnu

  11.2.2018
  Bohumil Brejžek
  Další fotky

  Tradiční hudební festival Sukovy Sedlčany se stal nedílnou součástí kulturního života Sedlčan. Již 54. ročník zahájí ve čtvrtek 15. března starosta Sedlčan Jiří Burian.

  Velký sedlčanský hudební svátek otvírá již tradičně soubor Severočeského divadla z Ústí nad Labem, tentokrát operetou Netopýr Johanna Strausse mladšího. Festival připomínající skladatele Josefa Suka pokračuje v období od jara až do podzimu a zahrnuje další koncerty, divadelní představení a výstavy, jejichž vždy aktuální prezentaci lze najít na webu sedlcansky-kraj.cz v sekci Kalendář. Za zmínku stojí vystoupení Ústřední hudby AČR v dubnu, květnový koncert skupiny Čechomor a zářijový koncert pěvecké hvězdy Evy Urbanové za doprovodu Moravského klavírního tria.

  Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

  Koncerty se v rámci festivalu pořádají v Kulturním domě Josefa Suka, v rytířském sále na zámku Červený Hrádek a v křečovickém kostele. Součástí akce je pietní akt u muzikantova hrobu. K hudební části se přidružily výstava obrazů, ochotnická představení a pochod ze Sedlčan do Křečovic nazývaný „Sukovou stezkou“.

  Rodák z Křečovic

  Hudební skladatel a houslista Josef Suk, žák a zeť Antonína Dvořáka, se narodil 4. ledna 1874 v Křečovicích u Sedlčan. Na veřejnosti poprvé vystoupil v osmi letech v sedlčanském hostinci U Zlaté koruny. Housličky, na něž tehdy hrál, jsou dnes součástí expozice Sedlčanského muzea. V 11 letech začal Suk studovat Pražskou konzervatoř a po jejím absolvování byl umělecky činný jednak v proslaveném Českém kvartetu, jednak jako hudební skladatel.

  FOTO: Sukovy Sedlčany

  Sukovy Sedlčany - Josef SukSukovy Sedlčany - Sukovy SedlčanySukovy Sedlčany - Hrob Josefa Suka v KřečovicíchSukovy Sedlčany - Josef Suk ml. v KřečovicíchSukovy Sedlčany - Josef Suk ml. u hrobu Josefa Suka v Křečovicích
  Další fotky
  Sukovy Sedlčany - Sukovy Sedlčany 3Sukovy Sedlčany - Sukovy Sedlčany 2Sukovy Sedlčany - Pomník Josefa Suka v KřečovicíchSukovy Sedlčany - Josef SukSukovy Sedlčany - Pomník Josefa Suka v KřečovicíchSukovy Sedlčany - Josef Suk

  Zprvu osobitě lyrizoval Dvořákův vliv, později postupně dospěl k náročnému progresivnímu stylu. K jeho největším dílům patří hudba k Zeyerově pohádce Radúz a Mahulena a čtyři symfonická díla velké duchovní hloubky, která složil po předčasné smrti své ženy. Jako druhý houslista Českého kvarteta s ním až do roku 1933 absolvoval po světě na 4000 koncertů. Josef Suk zemřel v roce 1935 v Benešově a je pochován v rodných Křečovicích, kde v domku, v němž po velkou část svého života žil, je jeho památník.

  Přípravy na jubilejní hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami jsou v plném proudu

  Josef Suk si Sedlčansko oblíbil

  Sedlčany považoval Josef Suk za svůj druhý domov. V hostinci U Zlaté koruny absolvoval v osmi letech své první veřejné vystoupení a v sousední budově se dnes nalézá městské muzeum, kde mají v Sukově síni kromě jiných zajímavostí a památek dokonce vystaveny housličky, na něž Suk jako malý hrál. Skladatelovo jméno nese také jedno sedlčanské náměstí, každoroční pochod, známý hudební festival s bohatou tradicí i zdejší kulturní dům, v jehož foyer visí Sukův bronzový reliéf od Břetislava Bendy a před budovou stojí busta z dílny Václava Bejčka. Větších poct se žádné jiné osobnosti na Sedlčansku nikdy nedostalo – tak moc si tu Suka oblíbili a váží si jej nejen jako skladatele a hudebníka, ale také jako člověka, který se do srdcí svých současníků zapsal i svým charismatem.

  Hermelín v Sedlčanech končí a stěhuje se na Vysočinu. Co bude se značkou Sedlčanský?

  A na Sedlčansku také tvořil

  „Jsem zde opravdu živ, jenom zde jsem tvořil. Cesta z Křečovic do Sedlčan, cesta ze Sedlčan k Svatému Jánu by mohla mnoho vyprávět, jak povstávalo a jak vyrůstalo moje dílo,“ vyznal se k Sedlčansku virtuos na sklonku svého života. Však také onu cestu turisté už ve 30. letech minulého století řádně vyznačili a nazvali Sukovou. Ze Sedlčan vás zavede buď severně podél potoka Mastníka přes Paseky a Zhorný do Křečovic, nebo jižně na Pořešice, Bláhovu Lhotu, Krašovice až k rozhledně na Onom Světě.

  Sochař Václav Šára je rodákem z Příbrami. Jeho díla zdobí město dodnes

     Nepřehlédněte