Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

30.3.2018
Soňa Brunnerová
Další fotky

Rodný dům slavného skladatele zpřístupnili v 50. letech. Dnes patří rodu Lobkowiczů

Dvořákův rodný dům se nachází na návsi v obci Nelahozeves, v bezprostřední blízkosti železniční stanice Nelahozeves – zámek. To napovídá, že se tu nachází i soukromý renesanční zámek Nelahozeves, který patří rodu Lobkowiczů stejně tak jako rodný dům Antonína Dvořáka, kde je nyní Památník Antonína Dvořáka. Ten byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1951. Lobkowiczové, kterým byl zámek i rodný dům navrácen v restituci, budovu dlouhodobě za symbolickou cenu pronajímají Národnímu muzeu.

Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

Z Dvořákova dětství se dochovalo jen málo autentických památek. Současná stálá expozice podle původního scénáře Karla Mikysy z roku 1971 byla aktualizována u příležitosti 150. výročí Dvořákova narození roku 1991. Před 20 lety byla zrekonstruována druhá budova Památníku do podoby, jakou měla v čase skladatelova života. Býval tam obchod.

Věděli jste? Skladba Novosvětská od Antonína Dvořáka zazněla jako jedna z prvních skladeb na povrchu Měsíce v červenci roku 1969.

Kde přesně se narodil?

Doposud není přesně známo, kde přesně se Dvořák narodil. „Zejména bylo za rodný dům označováno řeznictví v č. 24. Matriční zápis (podle něhož kmotry byli mlynář Fr. Christoph z č. 27 a bednář Vojtěch Truska právě také z č. 24) však hovoří jednoznačně pro hospodu č. 12, kde tehdy Dvořákovi zcela jistě bydleli. Vždyť maso se prodávalo jenom občas, kdežto šenkovna vyžadovala každodenní přítomnost – nehledě na zjištěnou přeplněnost č. 24 v tehdejší době dalšími obyvateli a naopak daleko větší prostory při hostinské živnosti,“ stojí na oficiálním webu obce Nelahozeves.

V rámci festivalu Seifertovy Kralupy byla vyhlášena literární soutěž pro poety a veršotepce z celé ČR

Dvořákův dům vyhořel

Když byl Antonín Dvořák ještě miminko, jeho rodný dům začal hořet. Stalo se to v noci z 5. na 6. července 1842 kvůli podnapilým hostům. Podle historky, která se traduje, malého Antonína jeho otec František (řezník) vynesl jako desetiměsíčního ven v kolébce. Dům, ze kterého zbyl jen sklep a základy, byl po požáru zrekonstruován, jeho půdorysné uspořádání přízemí se pravděpodobně nezměnilo. V přízemí se nacházela šenkovna a tři obytné místnosti.

FOTO: Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel

Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Nelahozeves, Rodný dům, Antonín DvořákRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Nelahozeves, Antonín DvořákRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Nelahozeves_birthhouse_of_Antonin_DvorakRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - NelahozevesRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Antonín Dvořák
Další fotky
Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Zámek NelahozevesRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Zámek NelahozevesRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Nelahozeves,_Dvořákova_stezka,_ceduleRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Nelahozeves, kralupy, Dvořákova stezkaRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - 800px-Nelahozeves,_tunelRodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi vyhořel - Kralupy_nad_Vltavou,_Lobečská_skála,_železniční_tunel

Otevírací doba památníku Antonína Dvořáka
1. a 3. týden v měsíci: Středa–Neděle: 9.30–12 a 13–17 hodin
2. a 4. (5.) týden v měsíci: Středa–Pátek: 9.30–12 a 13 –17 hodin
Od listopadu do února je návštěva expozice po 16. hodině možná pouze po předchozím objednání.

V rodu řezníků se narodil velikán

Dvořák už jako malé dítě hrával na varhany v kostelíku Sv. Ondřeje, který se nachází naproti rodnému domu. Dnes stačí jen přejít silnici. Povolání řezníka, které se v rodině Dvořáků předávalo na další generace, Antonín vykonávat nechtěl. Narodil se jako první z osmi dětí rodičům Františkovi a Anně. Matka Antonína Dvořáka byla dcerou šafáře lobkowiczkého panství.

Dvořák chodil do nelahozeveské školy, kam nastoupil zřejmě roku 1847. Žádné dokumenty z jeho vzdělávání zde se nedochovaly, protože škola roku 1855 vyhořela. V letech 1853 až 1856, kdy mu bylo 12 až 15 roků, žil u svého strýce ve Zlonicích na Kladensku, kde se vzdělával ve hře na klavír, varhany a housle a hudební teorii u učitele Antonína Liehmana. Když mu bylo šestnáct let, odešel studovat hru na varhany do nedaleké Prahy.

Hudební podniky, kde se psala historie divoké České republiky 90. let. Znáte je?

Na svého rodáka se v Nelahozevsi každý rok vzpomíná

I když později v Nelahozevsi už nikdy nebydlel, několikrát ji navštívil. Například v dubnu 1889 zavítal na koncert na zámku Nelahozeves, který byl složen z jeho skladeb. Od roku 1901, kdy oslavil 60. narozeniny, je Antonín Dvořák čestným občanem Nelahozevsi. Zemřel o necelé tři roky později, 1. května roku 1904 ve věku nedožitých 63 let.

V obci Nelahozeves se během prvního zářijového víkendu pořádá festival Dvořákova Nelahozeves, který spolupořádá obec Nelahozeves a Společnost Antonína Dvořáka a Národní muzeum. V letošním roce proběhne již 68. ročník festivalu.

Přípravy na jubilejní hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami jsou v plném proudu

Nelahozeveský zámek je renesančním klenotem. Jeho akce jsou velmi oblíbené

Také renesanční zámek Nelahozeves pořádá různé akce. Každoročně se tu na jaře konají Hrnčířské trhy, v zimě zase Adventní slavnosti, na konci srpna Hradozámecká noc a na podzim Dýňování. Mimo sezónu je přístupný jen na objednání. Své brány otevře již na konci března, kdy začne sezóna.

Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

Plán akcí zámku Nelahozeves na rok 2018

Hrnčířské slavnosti – 21. a 22. dubna 2018
Hradozámecká noc – 25. srpna 2018
Zámecké dýňování – 13. října 2018
Adventní slavnosti – 24. a 25. listopadu 2018

FOTO: Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (2)Zámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek NelahozevesZámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (1)
Další fotky
Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (5)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves (4)Zámek Nelahozeves - Zámek Nelahozeves 5

 Nepřehlédněte