MHD zdarma se pro Ukrajince v Pardubicích zkrátí. Často se to zneužívá

9.6.2022
Redakce

Ukrajinští uprchlíci před válkou budou mít kratší dobu bezplatné jízdné v pardubické městské hromadné dopravě. Dosud mohli jezdit zadarmo tři měsíce, od července se výhoda zkrátí na jeden měsíc od udělení víza.

Podnik nabídl ukrajinským běžencům jízdné zdarma od 8. března, tedy 12 dní po napadení Ukrajiny ruskou armádou. Výhoda měla platit do odvolání, později byla upravená na tři měsíce od zahájení pobytu v ČR. „Od 1. července to upravíme tak, že od udělení víza bude bezplatné cestování jeden měsíc. Uvidíme, jak se situace vyvine dál, na podzim, možná od nového roku, budeme pravidla měnit, nebo tuto výhodu rušit, ale to trochu předbíháme,“ řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Tři měsíce jízdného zdarma je podle ředitele relativně dlouhá doba. „Bohužel musím říct, že se toho zneužívá, jsou nám schopní vracet třeba půlroční jízdenky a chtějí vrátit peníze, protože teď mají cestování zadarmo,“ řekl Pelikán.

Kolik Ukrajinců v Pardubicích využilo bezplatné cestování, odhadnout nelze, určitě to budou tisíce lidí, dodal Pelikán. K prokázání nároku na bezplatnou přepravu se musí cestující z Ukrajiny prokázat platným cestovním pasem nebo občanským průkazem Ukrajiny a také datem udělení víza.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte