• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Migranti budou stát policii miliony

  6.10.2022
  Simona Knotková

  Dočasné kontroly na české hranici se Slovenskem budou stát policii za měsíc 110 milionů korun, vnitro bude chtít peníze z rozpočtové rezervy. Poslancům z bezpečnostního výboru to ve čtvrtek řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Policisté dosud zadrželi podle policejního prezidenta Martina Vondráška 41 převaděčů, čelí trestnímu řízení. V největším počtu jsou podle něho z Ukrajiny, dále z Česka, Sýrie, Moldavska a Gruzie. Od neděle se do znovuzavedených kontrol zapojí i vojáci.

  Kontroly Česko zavedlo kvůli migrační vlně západobalkánskou cestou do Evropy od 29. září, podle Vondráška výrazně snížily počet lidí, kteří se snaží ze Slovenska ilegálně překročit hranici do České republiky. „Nadále jsme jednoznačně tranzitní zemí. Žádosti o azyl tady nejsou téměř žádné, žádosti o vízum za účelem dočasného strpění v řádu desítek,“ řekl policejní prezident. Mezi migranty jsou podle něho z 94 procent Syřané, kteří podle Vondráška většinou nemají doklady, následují Turci, Afghánci a Iráčané.

  Od znovuzavedení kontrol zatím prověřili policisté a celníci podle Vondráška 1526 cizinců. Vstup do Česka odepřeli 35 procentům z nich, dalších 34 procent vrátili na Slovensko a zbytek zajistili ve vnitrozemí. „Nejsme schopni hermeticky uzavřít 251 kilometrů státní hranice,“ podotkl policejní prezident.

  Vláda nejprve rozhodla o znovuzavedení kontrol na deset dnů, ve středu dobu prodloužila o dalších 20 dnů do 28. října. V prvních pěti dnech hranice v každé směně kontrolovalo podle Vondráška 500 policistů a 60 celníků, ve druhých pěti dnech se počet policistů snížil na 400. Od neděle bude ve směně 310 policistů, 80 vojáků a 60 celníků. „Celková doba dočasného znovuzavedení kontrol na národní úrovni nesmí překročit dva měsíce,“ připomněl policejní prezident.

  Migrace letos výrazně zesílila. „Meziroční nárůst ilegální migrace byl 1200 procent, což není chyba o nulu. Migrační vlna je vyšší než v roce 2015,“ řekl Rakušan. Podle něho je nutné vyvolat v EU „partnerská, ale důrazná“ jednání se zeměmi západního Balkánu, a také jednání s Tureckem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte