Milevský klášter ohromí zejména při pohledu z nebe

16.2.2022
Jan Štoll

Starodávná krajina, kde ožívají staré legendy a toulání je povoleno. Všudypřítomné zvonění kostelních zvonů značí, že region Milevska je kolébkou jihočeských klášterů. Právě to a mnohem více bude k vidění na leteckých snímcích v připravované knize Milevsko a okolí z nebe.

Kniha leteckých fotografií Milevsko a okolí z nebe vyjde v létě tohoto roku. „Každá česká obec si zaslouží mít svoji leteckou fotografii vydanou knižně. To je krédo naší práce na edici Česko z nebe. Nejprve jsme začali knihami o velkých regionech jako Brněnsko či Zlínsko a z letadla jsme zachytili všechny jejich zajímavosti. Nevešly se nám tam ale všechny obce z regionu a každá z nich nabízí kompozice, které z letadla vypadají úchvatně,“ říká fotograf edice Milan Paprčka. Proto přiblíží Českou republiku z nebe po menších územních celcích, kterými jsou obce s rozšířenou působností. „V těchto nových knihách si tak každý obyvatel regionu najde i tu svoji vesničku,“ dodává.

Na zhruba stovce fotografií tak kniha představí krásy regionu Milevska tak, jak ho znají jen ptáci nebo posádky letadel. „Milevsko, region, který už svým názvem říká, že tu žijí milí a dobří lidé. Region se skládá z 26 obcí a je tu co obdivovat, na své si přijdou malí i velcí. Navštívit můžete hlavní město regionu Milevsko. Jeho největší dominantou je klášter Milevsko, kde jsou bratři premonstráti. Tento klášter existuje už 900 let a každoročně ho navštíví stovky až tisíce návštěvníků. A možno i proto, že tu v rámci archeologických vykopávek našli artefakty ze svaté země. Ale můžete vyrazit i po okolí, třeba do obce Bernartice,“ přibližuje oblast Jozef Caban, který kvůli kvalitnímu zpracování projektu v oblasti dokonce několik měsíců žije.

Důležité pro tvorbu knihy Milevsko a okolí z nebe je především seznámení se s regionem a pochopení jeho fungování. „Člověk, který na takovémto projektu pracuje, by měl jako první poznat svůj region. To, co mu na to slouží a pomáhá, je návštěva všech starostů v regionu. Ti jsou velkou základnou informací pro to, abychom dobře poznali a vyhledávali to zajímavé, co je v tom daném regionu,“ doplňuje Caban.

STO


Témata:

Nepřehlédněte