• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Miliardy na sport. Ale jaký? Na to se neptejte

  25.4.2024
  Jan Štoll

  Ročně jdou na podporu sportu miliardy z veřejných rozpočtů. Ne vždy však na sport, jak ukázala nedávná kauza obviněných šéfů tenisového svazu. Ti si měli údajně ze stamilionových státních dotací ukrajovat fiktivními fakturami za neuskutečněné služby vystavené i na své příbuzné. Což byl podnět k poměrně rozsáhlé analýze mapující podporou sportu na úrovni největších měst v krajích.

  Bez podezření na podvodné jednání, ale se zaměřením na transparentnost a jednoduché zjištění, kolik peněz vlastně na jaký sport jde. Výsledek je až na několik světlých výjimek naprosto tristní.

  Netransparentnost a neochota poskytovat informace se stupňuje takřka přímou úměrou s množstvím peněz, které na sport města posílají z daní svých obyvatel. Následují supernákladné investice do multifunkčních sportovních stánků, často bez plánování města či bez jakéhokoliv plánu. To je výsledek otázek na plánování a zjišťování, nač ty peníze konkrétně vlastně jdou. Nelze města podezřívat, že to vůbec neví ale představa, že městský radní nebo náměstek disponuje přehlednou tabulkou jakou částkou město jaký sport podporuje, se nenaplnila. Nebo ji alespoň nechtějí dát z ruky. Celý systém spíše stojí na tom, kolik se jakému klubu dá. Obdobnou zkušenost potvrdila i Národní sportovní agentura. „Národní sportovní agentura takovými informacemi od měst nedisponuje,“ uvedla  Eliška Machová.  Tímto představujeme seriál, který se bude podrobněji věnovat podpoře sportů v oslovených městech.

  Úplná tma

  Ostrava. Dějiště mistrovství světa v hokeji. Tisková mluvčí města Gabriela Pokorná ani po opakované urgenci a po 20 dnech neposkytla jakákoliv data ani informace. Ve veřejných zdrojích lze dohledat, že v půlce loňského roku si mohli žadatelé požádat na podporu sportu o dotace 175 miliónů korun. Co a proč město staví, jaké sporty podporuje? Bez odpovědi.

  Z pardubické radnice přichází po druhé urgenci odpověď. „V současné chvíli čekáme na vyjádření pana náměstka, který má gesci sportu na starost,“ uvedl Radek Strejček z odboru školství, kultury a sportu. Pardubice přitom zmítá odpor krystalizující se kolem stavby další monstrózní multifunkční haly za 8 miliard korun, do níž se má přesunout pardubické Dynamo. Spolu s dalšími náklady na městskou kasu se dění v Pardubicích jeví jako mimořádně zajímavé.

  Žádné informace neposkytl také liberecký magistrát, tam ale historicky ochotný přístup k informování zkomplikovala nedávná policejní razie. Mluvčí Jana Kodymová odhadla, že k tématu by se dostali spíše v horizontu měsíců, což je pochopitelné.

  Miliarda sem, miliarda tam

  Brno staví novou multifunkční halu, na tu počítá s celkovými náklady ve výši 5,76 miliardy korun, včetně miliardové rezervy. Podpora sportu městem se počítá ve stovkách milionů. Město ochotně odkazuje na své weby. Avšak informace, kolik peněz dává na konkrétní sport zřejmě neví. „Pokud poskytujete dotace na provoz stovkám organizací, které v některých případech zajišťují provoz vícero sportů, tak nelze přesně určit částky dle vašeho požadavku,“ uvedl mluvčí Filip Poňuchálek. Ani radní města Brna pro sport a IT Tomáš Aberl, nedokázal rozklíčovat jaké sporty a kolika penězi moravská metropole vlastně podporuje. „Obecně máme jasně dané podmínky a rozpočet, ale vytáhnout konkrétní čísla je opravdu velmi složitá disciplína,“ uvedl Aberl.

  Pražský magistrát se ani nic zjistit nepokoušel. „V takovémto rozsahu nejsem schopný Vám odpovědi zajistit a řadou informací ani nedisponujeme,“ uvedl mluvčí Vít Hofman. O několik dní později pak magistrát informuje, že Praha letos poskytne na podporu sportu téměř půl miliardy korun. „Do budoucích let je klíčové zpřehlednit systém podávání žádostí o sportovní granty a celý proces plně zdigitalizovat tak, aby byl uživatelsky co nejpřívětivější,“ uvedl k tomu radní pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda.

  Ale ono to jde

  Ústí nad Labem je navzdory názoru ostatních měst schopno vyčíslit podporu konkrétnímu sportu, byť ne zcela. „Amatérský dospělý sport není z velké většiny vyplněn, protože k jeho schválení v Radě města ještě nedošlo,“ uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Obdobně to dokáže Kladno. České Budějovice a Jihlava jsou sto poskytnout přehlednou tabulku, z níž se dá alespoň část informací vyčíst. Další města pak dokáží odpovídat na dotazy.

  Redakce se bude dále ptát odpovědných lidí – zastupitelů, městských firem i sportovních klubů, kteří s miliardami veřejných peněz na podporu sportu nakládají, kam vlastně tyto peníze tečou, a toto pozoruhodné klubko neochoty informovat postupně rozmotat.

   

  Zdroj: autorský text  Nepřehlédněte