Milion chvilek opět demonstrovalo. Tentokrát chce demisi Benešové

20.5.2021
hpl

Organizátoři současně oznámili, že v protestech budou pokračovat – 27. května chystají sérii demonstrací mimo hlavní město. A pokud Benešová nevyslyší výzvy k demisi, pak 1. června plánují protestní pochod Prahou za nezávislost justice vedoucí i kolem budovy ministerstva spravedlnosti. Řečníci kritizovali také další rozhodnutí a činy Babišovy vlády či prezidenta Miloše Zemana, kterého kvůli jeho postoji k Rusku opakovaně označovali za vlastizrádce. Za klíčovou označili i nezávislost médií. Zástupci Milionu chvilek vyzvali demokratické strany, aby se zavázaly, že po volbách odmítnou jakoukoliv formu spolupráce s hnutím ANO, komunisty a extremisty.

Benešová podle předsedy spolku Benjamina Rolla dosáhla svého politického cíle, když po jejím vyhrožování kárnou žalobou i odvoláním se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nakonec sám rozhodl, že ke konci června ve funkci skončí. „Požadujeme demisi Marie Benešové. Justici nedáme,“ prohlásil Roll.

Účastníci demonstrace měli kvůli opatřením proti koronaviru respirátory a zaplnili v rozestupech střední pruh v horní polovině Václavského náměstí. Postávali i na chodnících, ale náměstí zůstalo průjezdné. Někteří si přinesli transparenty kritizující Babiše či Benešovou, například s hesly „Ti, co měli zůstat, odcházejí. Ti, co měli odejít, zůstávají“.

Babiš schytal kritiku. Spolek Milion chvilek mu vyčítá jeho přístup k pandemii

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem a dlouhodobě požaduje odchod Benešové. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí. Naposledy pořádal shromáždění v Praze i dalších městech na konci dubna, tehdy především kvůli vyjádření nesouhlasu s tím, že se Zeman i další politici podle spolku nebezpečně přiklánějí k Rusku.

Další protivládní demonstrace se dnes konala v Plzni. Začala odkrytím billboardu na budově nad klubem Zach’s Pub symbolicky vedle velké křižovatky. Na oranžové plachtě byl černý kříž, který podle organizátorů připomínal nálepky na toxických látkách a chemikáliích. Na ramenech kříže byl nápis Zeman a Babiš škodí – zdraví škodliví, nad ním věta Jde nám o život a pod křížem nápis Zvolme změnu! Protest proti prezidentovi a současné vládě pořádala občanská síť ProHnutí ve spolupráci s místní skupinou iniciativy Milion chvilek. I na plzeňské demonstraci zazněla kritika vlády, apely na demisi Benešové či požadavek, aby nového šéfa žalobců vybírala až příští vláda.

hplNepřehlédněte