Ministerstvo najalo call centra za 100 milionů, hygienikům musí s trasováním pomáhat školy a rodiče

12.11.2021
Jan Štoll

Zatím co Ministerstvo zdravotnictví pod Adamem Vojtěchem (ANO) na přelomu října a listopadu uzavřelo smlouvy s call centry za 100 milionů korun, hygienikům v Ústeckém kraji musí pomáhat s trasováním kontaktů školy.

Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem žádá školy v Ústeckém kraji o spolupráci při trasování. V regionu jsou kvůli výskytu covidu-19 desítky tříd v karanténě, několik školských zařízení je uzavřených a další nakažení přibývají. „Pedagogy prosíme, aby ve spolupráci s rodiči předem vyloučili děti, které prodělaly onemocnění v předchozím půl roce nebo jsou očkované. Tím se často počet kontaktů sníží. Dál už vše děláme sami,“ vysvětluje ředitelka ústecké KHS Lenka Šimůnková v čem konkrétní pomoc spočívá.

Mají před sebou nelehký úkol. „Jeden trasovací hovor trvá 15, spíše 30 a více minut. I když národní trasovací centrum vypomáhá, kapacity jsou stále nedostatečné. Představte si, že každé dítě má 20 až  30 kontaktů ve třídě a dále navštěvuje různé kroužky. Hned máte 60 až 100 kontaktů ke každému případu,“ dodává Šimůnková.

Ministerstvo zdravotnictví přitom na přelomu října a listopadu uzavřelo pro Chytrou karanténu hned několik smluv s call centry. Za více než 100 milionů korun. Operátoři call center už při řešení pandemie pomáhali na přelomu loňského a letošního roku. Proč výrazně nepomohou teď v kraji, ale nedokázal Vojtěchův úřad vysvětlit.

Smlouvy podepsala hlavní hygienička Pavla Svrčinová, krajské hygienické stanice jsou přímo řízenými organizacemi ministerstva. Na to, že ministerstvo v trasování selhává, upozornil už dřív i Vojtěchův vládní kolega ministr školství Robert Plaga (ANO), se zapojením škol nesouhlasil. „Jediný návrh ze strany ministerstva zdravotnictví, který se snaží v nějakých konturách zlepšit trasování větším zapojením škol, je pro mě neakceptovatelný, protože to je role, na kterou se měly připravovat řadu měsíců, a já jsem doufal, že se připravovaly krajské hygienické stanice,“ uvedl v Plaga. Školy podle něj mají za úkol učit, ne dělat práci hygieniků.

„Já bych k tomu ráda řekla, že my fungujeme na 235 procent, o víkendech, od rána do večera, ale když toho je hodně, tak to prostě nejde. To musí všichni pochopit. Sami všechno obvolat a vytrasovat nezvládneme,“ reagovala na Plagova slova Šimůnková.

Hygienici pošlou informaci také rodičům dětí, a to o karanténě a o sebetrasujícím dotazníku, který podle Šimůnkově hygienikům výrazně pomůže. Hygienikům v Ústeckém kraji opět podle Šimůnkové pomáhají studenti, školit se budou i úředníci. „My jsme zatím proškolili zhruba deset brigádníků na trasování, teď pokračujeme finančním úřadem,“ řekla ředitelka s tím, že školení je teď mnohem složitější a trvá déle než minulý rok, do chytré karantény totiž přibylo mnoho funkcí. Ředitelka dodala, že se hlásí i další zájemci, z finančních důvodů je však už musí hygiena odmítat.

sto/ČTKNepřehlédněte