• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mistrovství světa v biatlonu se neobešlo bez zásahu hygieny

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Na biatlonovém mistrovství světa v Novém Městě na Moravě našli hygienici u jednoho prodejce potraviny s prošlou dobou spotřeby. Musel je zlikvidovat a dostal pokutu. Její výši krajská hygienická stanice neuvedla.

  Jinak hygienici řešili jen drobná pochybení. Prověřili pět desítek výdejních míst pokrmů a nápojů, sdělila mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová. Mistrovství světa bylo ve Vysočina Areně od 7. do 18. února, za devět závodních dnů přišlo přes 210 000 fanoušků.

  Hygienici na šampionátu kontrolovali cateringové společnosti, stánkové prodejce i kavárny 28 provozovatelů. Výsledky byly většinou dobré. „V několika málo případech nebyla ve stánku s občerstvením na viditelném místě vyvěšena tabulka o zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let či informace o obsažených alergenech,“ uvedla Jana Krupková ze žďárského oddělení hygieny výživy a předmětů běžného užívání. Doplnila, že po upozornění byla tato pochybení obratem odstraněná.

  U poskytovatelů stravovacích služeb hygienici sledovali dodržování provozní a osobní hygieny, uskladnění potravin, kontrolovali také příslušnou dokumentaci.

  Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila na novoměstském šampionátu deset závad, z toho pět porušení zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let. Informoval o tom ve středu mluvčí ČOI František Kotrba. Tyto kontroly, jichž bylo 14, cílily na dodržování poctivosti prodeje ve stáncích s občerstvením, na zákaz prodeje alkoholu a elektronických cigaret nezletilým a na prodej suvenýrů.

  Z pohledu zdravotníků bylo mistrovství klidné. „Řádově v jednotkách jsme ambulantně ošetřili méně závažná poranění různých řezných či tržných ran. Převažovali cizí státní příslušníci z řad návštěvníků. Hospitalizace nikoho nebyla nutná,“ sdělil  Jiří Toman, primář chirurgického oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte