Mnichovo Hradiště má Lavičku Václava Havla. Složila se na ni veřejnost

19.11.2022
Fefík

V listopadu 2020 vyhlásilo město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s portálem darujme.cz veřejnou sbírku s cílem vybrat finance na lavičku Václava Havla. O dva roky později proběhla v parku u nádraží instalace tohoto uměleckého díla, připomínajícího první prezidenta České republiky, a jeho slavnostní odhalení.

Odpověď na otázku, zda mít, nebo nemít v Mnichově Hradišti trvalou připomínku prvního polistopadového prezidenta, dramatika a humanisty Václava Havla, ponechalo vedení města na veřejnosti a samo bylo pouze iniciátorem této myšlenky. Proto zvolilo jako způsob financování veřejnou sbírku. Cílové částky, 250 tisíc korun na pořízení uměleckého díla se podařilo dosáhnout v listopadu 2021, v době, kdy se blížilo 10. výročí Havlova úmrtí. Mezi 58 dárci, kteří celkem vybrali 258 450 korun, jsou jednotlivci, rodiny, spolky i místní firmy.

Město získalo požehnání Dagmar Havlové, která umístění každé lavičky schvaluje, a rozhodlo o umístění lavičky v někdejších Tyršových sadech, v parku mezi dopravním terminálem a městským kinem.

V parku lavička navazuje na jen pár desítek metrů vzdálený pomník Obětem bojů za svobodu v letech 1914–1918, 1939–1945 a 1948–1989, u kterého si Mnichovo Hradiště připomíná státní svátky.

Muzeum Mladoboleslavska vás zve na cestu do pravěku

 

Celkové náklady na pořízení lavičky Václava Havla ve výsledku činí asi 370 tisíc korun. Dominantní část představují náklady na samotnou lavičku, kterou v licenci vyrábí Petr Mader. Instalace sestává ze dvou kovových křesílek a kulatého stolku, jehož středem prorůstá strom. Součástí částky jsou i náklady na terénní úpravy (firma Saturn služby) a výsadbu zeleně (Těžex-Luboš Dvořáček). Lípa srdčitá prorůstající stolkem je darem Okrasné školky Agarden z nedaleké Bosně.

Slavnostní odhalení lavičky Václava Havla proběhlo 17. listopadu v rámci připomínky a uctění Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva.

Zdroje: Mnichovohradišťsko.cz + Mnichovo HradištěNepřehlédněte