Muzeum Mladoboleslavska vás zve na cestu do pravěku

6.11.2022
Fefík

V síni Muzea Mladoboleslavska se na výstavě obrazů malíře a ilustrátora Petra Modlitby můžete přenést o milióny let nazpátek.

Obrazy Petra Modlitby vás provedou miliony let proměn naší planety. Prožijete formování zemského povrchu, ohřeje vás žhavá láva, budete svědky letu pterodaktyla, zamrazí vás z řevu tyranosaura a poznáte sílu mamutího stáda. Potkáte lovce jeskynních medvědů, přidáte se k pravěkému obřadu a mnoho dalšího.

Obrazy a ilustrace doprovázejí paleontologické a archeologické nálezy v čele s unikátním zlatým pokladem, k němuž Petr Modlitba nakreslil obřad schovávání tohoto pokladu.

Výtvarník Petr Modlitba uvedl, že jeho velkou inspirací je po celý život tvorba našeho nejznámějšího malíře pravěku Zdeňka Buriana.

Českolipské muzeum je plné zvířat z celého světa

 

Já se ve své tvorbě, teď to řeknu trochu neskromně, snažím na mistra navázat. Byť jsem si vědom, že mistr Burian byl přinejmenším o několik tříd lepším malířem, než já kdy budu. Přesto bych cítil velkou újmu, kdyby ze světa paleorekonstrukcí vymizel burianovský pohled na svět,“ řekl malíř.

Petr Modlitba je autorem paleontologických a paleoantropologických rekonstrukcí. Na odborných publikacích a obrazových rekonstrukcích pravěkého světa spolupracuje s předními odborníky z našich významných vědeckých institucí, jako je například Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Masarykova univerzita v Brně a Moravské zemské muzeum. Věnuje se rovněž ilustracím populárně vědeckých knih a literatury pro mládež. 

Výstavu Nová cesta do pravěku na mladoboleslavském hradě můžete navštívit až do 15. ledna 2023.

Zdroj: BoleslavanNepřehlédněte