• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Mnoho Čechů bude třít bídu s nouzí. Kolik si musíme měsíčně spořit na důchod?

  19.11.2017
  Petr Fejtek

  Klasickou naivitu Čechů lze popsat trefně: Spořím sice málo, ale důchod chci vysoký. Tak si představte, že nedostanete o moc víc než průměrných 11 000 korun – jak byste s tím asi vyšli?

  V důchodu platíme za finanční hříchy mládí

  Češi zkrátka podceňují průběžné vytváření rezervy, z níž by mohli čerpat dodatečné (dostatečné) příjmy k (nedostatečnému) důchodu. Většina lidí si sice spoří na penzi, stranou ale odkládají naprosto nedostatečné částky. Situace se trochu změní až s vyšším věkem, kdy začínají dohánět finanční „hříchy mládí“.

  Nová finta finančních poradců – poplatky u investic

  Také si začínají uvědomovat, že výše důchodu, který mohou očekávat od státu, se od jejich představ rozchází o tisíce nebo i desítky tisíc korun. 40 % českých mužů by v důchodu chtělo mít na měsíc k dispozici 15 až 20 tisíc korun, dalších 32 % by uspokojila suma ještě o pět tisíc vyšší.

  Spořit musíme od mládí

  Pozdě je – a bude – zkrátka pozdě: čas hraje u dlouhodobého spoření zásadní roli. Kdo začíná na penzijní spoření myslet až na poslední chvíli, kdy už stojí na prahu důchodu, tomu již vlak ujel. Příjmy přitom rostou, ale spoření ne.

  Ceny bytů a domů stouply v Česku o 13,3 %. Pronájmy v Praze dokonce o 20 %

  Zejména ti mladší jsou na tom finančně nejlépe za posledních několik let, což jim dává prostor k tomu, aby si víc i spořili. Jen ve druhém čtvrtletí rostla střední (mediánová) měsíční mzda meziročně o 8,2 %. Češi ale začali opět více utrácet a ochota spořit, jak napovídá klesající míra úspor, se spíše zmenšuje. Na zadní vrátka dnes zjevně myslí málokdo.

  Jak naspořit milión?

  Přitom jen k získání maximálního státního příspěvku 2760 korun ročně musí na penzijní spoření posílat nejméně 1000 korun měsíčně. Další až dvě tisícovky pak k úspoře na daních (celkem od státu 6360 korun).

  Nezapomněli jste na svých 22 miliard? Aneb akcie z kupónovky

  K naspoření milionu – což dnes není žádná převratná suma – pro 35letého stačí ukládat 1800 korun (540 000 vkladů + 500 000 zhodnocení), ale kdyby to chtěl stihnout 50letý, musí odkládat už 6800! A 60letý už astronomických víc než 15 000 korun. Měsíčně.  Nepřehlédněte