Moderní umění pomůže lidem ve finanční nouzi kvůli koronavirové krizi

1.10.2020
Anna Julie Řehořová

Autorská dvojice, Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek, se vyjádřili, že využít architektonickou památku jako plátno, se nenaskytne každý den. „Plocha o takovém rozměru je vždy výzvou a Křižíkovy pavilony jsou zcela unikátní prostor. Navíc má celý mural (graffiti) kvůli brzké plánované rekonstrukci velmi krátkou trvanlivost a z původního Křižíkova pavilonu se zachová jen několik fragmentů, které pak poslouží dobré věci,“ popisuje Michal Škapa.

Dílo znázorňuje bájné ztracené město. Uprostřed se nachází hlava, jež se metropoli chystá vdechnout nový život. V ruce drží jiskru, kolem které se točí celý vesmír. Dílo pohromadě tvoří celek, který dává smysl, ale i po rozebraní na jednotlivé desky, které budou určené k dražbě, poslouží tyto kousky jako samostatná umělecká díla.

Radní hlavního města Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr se vyjádřil, že Křižíkovy pavilony podstupují plánovanou rekonstrukci. Někde už začala a někde se chystá v blízké budoucnosti. Proto se město Praha rozhodlo organizovat a financovat projekt, jenž využije stávajících ploch k méně tradičnímu uměleckému zpracování, a především k následujícímu charitativnímu účelu.

V této době město řeší velmi důkladně, které výdaje bude nutné omezit, ale tento projekt se rozhodlo podpořit, jelikož finance se po dražbě vrátí, a to těm, kteří to momentálně nejvíce uvítají. Výtěžek z dražby deseti panelů z tohoto graffiti poputuje těm, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finanční nouze. O to se postarají dvě dobročinné organizace – Klub svobodných matek a Pink Bubble (pomáhá v boji s rakovinou).

Určité fragmenty díla budou během listopadu vystaveny v Museu Kampa. Zde si ho budou moci prohlédnout nejen návštěvníci muzea, ale i ti, kteří by se chtěli účastnit dražby. Ta pak proběhne v prosinci. Zájemci se mohou přijít na celé dílo podívat do areálu Výstaviště. Jde o čtyři sta padesát metrů čtverečních velkou plochu. Náklady hlavního města na uskutečnění tohoto graffiti byly asi devět set tisíc korun.Nepřehlédněte