Modernizace na západě Čech. ČEZ tam letos investuje zhruba 1,65 miliardy korun

30.6.2021
Jan Weinfurter

Skupina letos vydá do rozvoje a obnovy sítí v Plzeňském a Karlovarském kraji 1,65 miliardy korun, meziročně o 110 milionů Kč více. ČTK to dnes řekl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Další stamiliony míří do digitálních technologií. ČEZ Distribuce tak bude letos opět jedním z největších investorů v západočeském regionu a dá práci stovkám lidí z desítek dodavatelských firem.

Modernizace vedení 110 kV z transformovny Přeštice do transformovny Nepomuk přijde na 48 milionů korun. „Při této už zahájené stavbě provedeme rekonstrukci jednoduchého vedení v délce 24,3 km a doplnění nového kombinovaného zemnícího lana. Zároveň bude provedena oprava poškozených betonových základů a nátěr spodní části stožárů,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Zahájená už je také komplexní rekonstrukce vedení 22 kV Nejdek – Černava za 21,4 milionu Kč. „Bude provedena výměna fázových vodičů za vodiče s vyšší přenosovou schopností, výměna podpěrných bodů a rekonstrukce dvou odboček včetně instalace nových úsekových odpínačů,“ uvedla mluvčí. Dále energetici zahájili rekonstrukci systému chránění a řízení v rozvodně Ostrov za 27 milionů Kč. Součástí stavby je kompletní výměna systému řízení a chránění a výměna napájecí a signalizační kabeláže za stíněnou. Dále bude ČEZ instalovat nové optické rozvody pro komunikaci na energetický dispečink.

Další investice budou směřovat do dálkově ovládaných prvků, monitoringu distribuční soustavy a do systému řízení a regulace napětí. „Díky instalaci měření v distribučních stanicích bude zajištěn přístup k detailním informacím o zatížení sítí. Spolu se zvýšením počtu dálkově ovládaných stanic to umožní distributorovi lépe řídit toky elektrické energie a rychlejší identifikaci poruch a následnou obnovu napájení. Nemalé prostředky jsou vynakládané i na IT technologie, které zrychlí a zefektivní komunikaci se zákazníkem. Investice dále směřují do chytrých elektroměrů,“uvedla mluvčí.

ČEZ také více investuje do digitálních technologií. „Přecházíme na systém založený na interní digitalizaci i řízení procesů. To ocení všichni zákazníci, kteří požadují rychlejší přístup k datům. Distribuční síť je zároveň potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ uvedl Zmelík.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte