Most v havarijním stavu, obchod s chudobou a zamítnuté dotace řešil hejtman na další cestě regionem

15.10.2021
Roman Kořinek

Do Nebanic, Bukovan a Citic vedla v tomto týdnu pracovní cesta hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (STAN) a krajského radního Víta Hromádka (SNK1). A hned na první zastávce je čekal nepříjemný problém v podobě havarijního stavu železničního mostu do místní části Vrbová.

Most je podle Nebanic Jitky Pagáčové v dezolátním stavu a obec se nemůže dlouhodobě shodnout se Správou železnic na jeho vlastnictví. To je důležité pro opravu tamní účelové komunikace. Starostka navíc nemá ani podklady k tomu, aby mohla zjistit původního investora stavby mostu.

„Obec nutně potřebuje konečně mít jasno ohledně opravy komunikace, která do Vrbové vede, proto jsme se domluvili, že otevřu jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, abychom se zkusili dobrat toho, kdo má most ve vlastnictví,“ uvedl hejtman.

Podle dalších informací tiskové mluvčí kraje Jany Pavlíkové zavedla starostka zástupce kraje také k železničnímu přejezdu v centru obce, který chce Správa železnic zrušit, ale obec s tím nesouhlasí, protože jde o důležitou spojnici i pro případný výjezd hasičů či záchranářů. Společně si prohlédli rovněž prostor bývalé pískovny, kde obec plánuje vybudovat zázemí pro kulturní akce

„Další zastávkou na cestě krajských radních se staly Bukovany. Podle starosty Miroslava Stropka obec nejvíc pálí problém se sociálně slabými nepřizpůsobivými lidmi, kteří žijí v pronajatých bytech v místních panelácích a někteří z nich narušují klidné soužití s ostatními obyvateli Bukovan,“ říká mluvčí kraje.

Obec se proto snaží skupovat volné byty, aby k podobným pronájmům nedocházelo.  Problematiku obchodu s chudobou je třeba řešit na národní úrovni, protože se musí změnit i stávající legislativa, která je nyní bezzubá.

„Tohle bude jeden z mých apelů na nově vznikající vládu, aby s tématem počítala jako jednou z priorit programového prohlášení,“ pokračoval hejtman, který se starostou rovněž diskutoval o možnosti znovu zřídit obecní policii, případně sdílet policejní hlídku s dalšími obcemi.

Na setkání s vedením obce Citice se řešily rozvojové plány obce a potřeba dohodnout se se Sokolovskou uhelnou ohledně pozemků, jež by obec potřebovala k přípravě parcel pro výstavbu bydlení. Řeč byla také o tom, že se v tomto období až do 17. prosince podávají žádosti o dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), které v uplynulém období řadě obcí dotace neposkytlo kvůli formálním pochybením v žádostech.

„Je to o přístupu příslušných úředníků, kteří by měli dát možnost napravit vady v žádostech. Proto nyní řešíme s MMR možnost uspořádat školení pro starosty, aby se chyb v žádostech vyvarovali a měli větší šanci dotace získat. Všechny starosty budeme informovat o tom, kdy se akce bude konat,“ upozornil krajský radní Vít Hromádko.

Na závěr setkání zavedl starosta Václav Mach představitele kraje k místní frekventované křižovatce, kterou chce obec ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic nechat přestavět na kruhový objezd, aby řidiči při průjezdu snížili rychlost v centru obce a křižovatka byla bezpečnější.

Zdroj: vz/kr-karlovarskyNepřehlédněte